Ερυθρός Αστέρας – Περιστέρι 73-72: «Άγγιξε» επική ανατροπή η ομάδα του Σπανούλη (vids)

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη «άγγιξε» τρομερή ανατροπή απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά ηττήθηκε με 73-72 στην πρεμιέρα του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο, στο οποίο συμμετέχει και ο Ολυμπιακός.

Το Περιστέρι αντιμετώπισε τον Ερυθρό Αστέρα στο πρώτο ματς της ημέρας για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο, με την ομάδα του Βελιγραδίου να επικρατεί με 73-72.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ανταγωνιστική ως το τέλος, μείωσε στον πόντο (73-72) ένα λεπτό πριν το φινάλε, είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς στην τελευταία φάση, αλλά το σουτ του Μωραΐτη στη λήξη της αναμέτρησης δεν βρήκε στόχο. Έτσι, η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από τους Σέρβους και θα παίξει στον μικρό τελικό του τουρνουά.

Για το Περιστέρι πρώτος σκόρερ ήταν ο Φρανσίσκο με 14 πόντους συν 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ ακολουθήσαν οι Τζούστον (11 π.), Ραντάνοφ και Κασελάκης (10 π.) και ο Μωραΐτης μέτρησε 9 πόντους και 5 κλεψίματα.

Για τους Σέρβους ο Ντόμπριτς πέτυχε 16 πόντους, ο Άνταμς 15 και ο 11, ενώ ο Μπέντιλ μέτρησε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε πιο δυνατά, κάνοντας ένα σερί 6-0 στα πρώτα λεπτά, φτάνοντας στο +10 (17-7). Το Περιστέρι έκανε το δικό του σερί (7-0) και μείωσε στους 3 πόντους, με τους Σέρβους να έχουν προβάδισμα 5 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο (21-16).

Το Περιστέρι μείωσε στους 3 πόντους με τους Μωραϊτη και Τζούστον στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου, αλλά ο Αστέρας διατήρησε το προβάδισμά του, φτάνοντας στο +13 (31-18) στα μέσα της περιόδου, με τους παίκτες του Σπανούλη να μειώνουν τη διαφορά στους 7 πόντους (38-31) στο ημίχρονο.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους για τους Σέρβους (54-40) στο 3ο δεκάλεπτο χάρη σε 8 συνεχόμενους πόντους του Μπέντιλ. με το Περιστέρι να απαντάει με το τρίποντο του Μωραΐτη (58-48) και να κατεβάζει τη διαφορά στους 6 πόντους (59-53) στο τέλος της περιόδου με τον Ντέιβις.

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε ξανά διψήφια διαφορά στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου (65-53), ωστόσο το ματς στα τελευταία λεπτά έγινε… θρίλερ χάρη στην επιμονή των παικτών του Περιστερίου. Ραντάνοφ, Τζούστον και Φρανσίσκο κατέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (68-62) έξι λεπτά πριν το τέλος, ενώ το Περιστέρι κατάφερε να φτάσει στο -1 (73-72) ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Μάλιστα, η ομάδα του Σπανούλη είχε κατοχή στην τελευταία επίθεση και επιχείρησε να κάνει μια τρομερή ανατροπή, αλλά το σουτ από την περιφέρεια του Μωραΐτη δεν βρήκε στόχο, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τη νίκη με 73-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-31, 59-53, 73-72.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ, Λαζάρεβιτς 4, Άνταμς 15 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μίτροβιτς 6 (2 ασίστ, 5 λάθη), Ντόμπριτς 16 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Λάζιτς 3, Μάρτιν 4, Ιβάνοβιτς 12 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Μπέντιλ 13 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 6 (4 ριμπάουντ), Πουλιανίτης, Ντένμον 8 (2/8 σουτ), Κασελάκης 10 (2), Ντέιβις 4 (6 ριμπάουντ), Τζούστον 11 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 14 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη), Ραντάνοβ 10 (5/7 δίποντα), Γκιουζέλης, Σταυρακόπουλος

Το πρόγραμμα του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης»