Ιωνικός – Κολοσσός 89-84 : Άντεξαν στο «θρίλερ» των 45′ οι Νικαιώτες

Ο Ιωνικός άντεξε στο κλειστό του «Πλάτωνα» και επικράτησε με 89-84 του Κολοσσού Ρόδου στη παράταση για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Με τους Μάντζαρη και Μαυροκεφαλίδη σε πολύ καλή βραδιά ο Ιωνικός επικράτησε στη παράταση με 89-84 του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό του Πλάτωνα για τη πρεμιέρα της Basket League.

Το ματς ξεκίνησε με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει σπουδαία δουλειά σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ όμως με τους Όσμπορν και Τιγκ οι Ροδίτες έκλεισαν την περίοδο με σκορ 19-18.

Ούτε στη δεύτερη περίοδο άλλαξε κάτι σε μεγάλο βαθμό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι αλλά οι δύο παίκτες του Κολοσσού είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους και το ημίχρονο έκλεισε υπέρ του Κολοσσού με 38-40.

Η τρίτη περίοδος μέσω της επίθεση έφερε το μομέντουμ στον Κολοσσό που έφτασε στο +10 (38-48) αλλά οι Νικαιώτες έτρεξαν ένα σερί 19-7 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 57-55.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ με τον Ιωνικό να έχει συνεχώς το προβάδισμα αλλά ο Γιαννόπουλος με τρίποντο και 3/3 βολές πήγε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με σκορ 78-78.

Εκεί μίλησε η ψυχραιμία και η ποιότητα του Βαγγέλη Μάντζαρη που ξέφυγαν με 88-82 για να λήξει το ματς με σκορ 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-40, 57-57, 78-78 (κ.δ.), 89-84