ΑΕΚ – Απόλλων Πάτρας 83-68: Δύο στα δύο με σούπερ Μίτσελ

Με τον Ακίλ Μίτσελ να κάνει τα πάντα στο παρκέ (20π. 13ρ.) η ΑΕΚ νίκησε εύκολα με 83-68 τον Απόλλωνα Πάτρας στα Λιόσια κι έκανε το δύο στα δύο στην Basket League.

Μία πολύ όμορφη εβδομάδα ολοκλήρωσε το απόγευμα του Σαββάτου στα Λιόσια η ΑΕΚ. Μετά τις νίκες κόντρα σε Καρδίτσα και Ρέτζιο Εμίλια, η Ένωση επικράτησε εύκολα με 83-68 του Απόλλωνα Πάτρας για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δεν έθελξε με την απόδοσή της, ωστόσο έφτασε εύκολα στην επικράτηση χάρη στην άμυνά της και στην εκπληκτική εμφάνιση του Ακίλ Μίτσελ. Ο Αμερικανοπαναμέζος άσος τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 μπλοκ ενώ εξαιρετικός ήταν και ο ΜακΓκριφ  με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τον Απόλλωνα 16 πόντους είχε ο Ντέιβις.

Η ΑΕΚ έγινε από την αρχή το αφεντικό του ματς και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Χάρη στον ΜακΓκριφ η Ένωση προηγήθηκε με +8 (15-7, 8′) προς το φινάλε της πρώτης περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε στο 21-12. Η ΑΕΚ έμεινε σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι στη δεύτερη περίοδο και ο Απόλλωνας βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 25-22, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές στο τελευταίο πεντάλεπτο πριν το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-25.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Μίτσελ να κάνει πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες, η ΑΕΚ διατήρησε τη διψήφια διαφορά (55-44) στην τρίτη περίοδο και έφτασε εύκολα στη νίκη με το 83-68 κάνοντας το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-25, 55-44, 83-68.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης (0/4 σουτ), Φρέιζερ 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜακΓκριφ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φιλιππάκος, Γουίλιαμς 9 (2), Πετρόπουλος 3, Ξανθόπουλος 7 (3/3 σουτ), Περσίδης, Μάντσεν 5, Παπαδάκης, Μίτσελ 20 (8/13 δίποντα, 4/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη, 4 μπλοκ), Στρέλνιεκς 14 (1/5 τρίποντα, 7 ασίστ).

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Γκρίφιν 9 (3/5 τρίποντα), Ντέιβις 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπόγρης, Καράμπελας 10 (2 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Καλχούν 5 (1), Σίλα 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χέινς – Τζόουνς 7 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Τέιλορ 10 (1), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1).