ΠΑΟΚ – Απόλλωνας Πάτρας 97-60: «Περίπατος» στην Πυλαία για τον «Δικέφαλο» (vid)

Ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας στην Πυλαία, επικρατώντας με 97-60 για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα Πάτρας με 97-60, για την 11η αγωνιστική της Basket League και πλέον στρέφει την προσοχή του στην υψίστης σημασίας ευρωπαϊκή αναμέτρηση με τη Ρίτας Βίλνιους (11/1, 19:30) για τα Play-in του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά, πιέζοντας στην άμυνα και βρίσκοντας από νωρίς ρυθμό στην επίθεση, με τον Τζέιλεν Ράιλι να επωμίζεται το μεγαλύτερο βάρος και να οδηγεί την ομάδα του στο +13 (23-10) της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει, με τον Απόλλωνα να δείχνει παραδομένος στις διαθέσεις του «Δικεφάλου» και να μην μπορεί να ακολουθήσει, και να φτάνει στο +17 (30-13) και στο 19’ στο +24 (48-24).

Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να μεγαλώνει διαρκώς για τους «ασπρόμαυρους» και τους Πατρινούς να μην… υπάρχουν, ουσιαστικά, στο παρκέ. Στο 35’ ο ΠΑΟΚ είχε την απόστασή του από τον Απόλλωνα στη μέγιστη τιμή, το +41 (87-46).

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιλι 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Μαργαρίτης 2 (1/6 σουτ), Χρηστίδης 7, Σαλούστρος 4 (4 ριμπάουντ), Τσιακμάς 8, Χαντς 16 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Πόλι 11 (3/3 σουτ, 3/4 βολές), Σλαφτσάκης 4, Σάιμπερτ 9 (2), Καμπερίδης 9 (3/4 τρίποντα), Ρένφρο 2.

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Γκρίφιν (0/3 σουτ), Ντέιβις 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Μπόγρης 2, Καράμπελας 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Καλχούν 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 12 (4/12 σουτ, 3/4 βολές), Βησσαρίου, Σιλά 2, Χέινς – Τζόουνς 13 (4/12 σουτ), Φιλιππάκος 9 (2/3 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 6 (1).