ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 89-82: Αγχώθηκε, αλλά νίκησε ο Δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 26, είδε τον Κολοσσό να μειώνει στους 4 λίγο πριν το φινάλε, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-82 για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Τα… χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, αλλά στο τέλος έδειξε ψυχραιμία και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-82 για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Οι Ασπρόμαυροι προηγήθηκαν ακόμα και με 26 πόντους απέναντι στον Κολοσσό, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν και παραλίγο να το πληρώσουν… ακριβά, καθώς οι νησιώτες μείωσαν ακόμα και στους τέσσερις, λίγο πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Οι Θεσσαλονικείς, όμως, έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Φράνκε (21π.), Πόλι (15π. με 4/6 τρίποντα) και Χαντς (14π), ενώ για τον Κολοσσό ξεχώρισαν Κόφεϊ (20π, 16 ριμπ.) και Τζέιμς (16π, με 5/6 τρίποντα).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 14-10, ενώ λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στους 13, με τον Δικέφαλο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 29-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο +23 (42-19) και στη συνέχεια στο +25 (44-19), με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το ημίχρονο στο +19 (52-33). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 26 (66-40). Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ χαλάρωσαν και οι νησιώτες άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά. Το -26 έγινε -15 στο τέλος του δεκαλέπτου (67-52). Στην τέταρτη περίοδο ο Κολοσσός συνέχισε να ρίχνει τη διαφορά και έφτασε ακόμα και στο -4 (86-82), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και δείχνοντας ψυχραιμία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 21 (3/11 σουτ, 13/16 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ράιλι 3 (1/10 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 9 (1), Σαλούστρος 6, Ρένφρο 8 (3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσιακμάς, Χαντς 14 (1), Πόλι 15 (4/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Σάιμπερτ 5 (1), Κακλαμανάκης 1 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμπερίδης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος (0/4 σουτ), Ντίξον 12 (0/7 δίποντα, 4/9 τρίπντα, 0/1 βολή, 5 ασίστ), Χατζηδάκης 11 (4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γιαννόπουλος 11 (3/6 τρίποντα), Κένταλ 6 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταρκς 1, Μορέιρα (0/2 δίποντα), Τζέιμς 16 (5/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Κόφι 20 (8/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 15 ριμπάουντ).