Προμηθέας – ΠΑΟΚ 90-69: Τον διέλυσε, του πήρε και τη διαφορά…

Σαρωτικός ο Προμηθέας επικράτησε άνετα με 90-69 του ΠΑΟΚ στην Πάτρα, καλύπτοντας και την ήττα του στο ματς του πρώτου γύρου.

Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα που διέλυσε με 90-69 στην Πάτρα τον ΠΑΟΚ για τη 17η αγωνιστική της Basket League, παίρνοντας και τη διαφορά (97-92 το πρώτο ματς) σε περίπτωση ισοβαθμίας. Στο 10-7 ανέβηκαν πλέον οι γηπεδούχοι, στο 9-8 έπεσε ο Δικέφαλος.

Για τους νικητές που τελείωσαν το παιχνίδι με διπλάσιες ασίστ έναντι λαθών (22-11) ο Ντάνγκουμπιτς τελείωσε με 20 πόντους ενώ διψήφιοι ήταν ακόμη οι Τόμανσον (14), Χογκ (11), Κάουαν (11), Κουλμπόκα (10) και Κόντιτ (10). Από την άλλη πλευρά για τους φιλοξενούμενους που είχαν 9/29 τρίποντα, ο Φράνκε σημείωσε 17 πόντους και ακολούθησε ο Χαντς με 13.

Από την αρχή της αναμέτρηση Προμηθέας και ΠΑΟΚ mateco συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα μικρό σερί 6-0 στα μέσα της πρώτης περιόδου με το οποίο κατάφεραν να ξεφύγουν με 16-10 ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (18-12). Δύο τρίποντα από τους Τόμανσον και Κουλμπόκα, έδωσαν τη δυνατότητα στον Προμηθέα να ξεφύγει με διψήφια διαφορά, ξεφεύγοντας με 26-15, ενώ παρότι ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε σε 26-20, Μουράτος και Τόμανσον με νέα τρίποντα κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας (34-22 στο 15′). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 6-0 μειώνοντας σε 34-28, ενώ στη συνέχεια δύο γρήγορα τρίποντα από τους Ράιλι και Φράνκε έφεραν τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός σουτ (36-34) με τους Πατρινούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα των δύο πόντων (41-39).

Οι γηπεδούχοι ωστόσο επέστρεψαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος. Μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά έτρεξαν ένα επιμέρους 11-2 ανεβάζοντας και πάλι το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα (52-41). Ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας με το τρίποντο του Φράνκε σε 56-49 έμεινε όμως περίπου τρία λεπτά χωρίς σκορ, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να τρέξει νέο σερί, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ανεβάσει το προβάδισμά τους στο +15 (66-51). Συνεχίζοντας μάλιστα στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, αύξησαν κι άλλο το προβάδισμά τους με τον Μουράτο να ευστοχεί σε τρίποντο και να στέλνει τη διαφορά στους 24 πόντους με το σκορ 77-53, στο 34′. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε με τον Προμηθέα να συντηρεί τη μεγάλη διαφορά και να φτάνει στη νίκη με 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-66

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ) , Ντάνγκουμπιτς 20 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές) , Μουράτος 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Χογκ 11 (7 ριμπάουντ) , Κουλμπόκα 10 (2/8 τρίποντα), Κοντίτ 10 (7 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης 8 , Γκίκας, Τσαϊρέλης

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 17 (3/7 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ράιλι 9 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χαντς 13 (1/4 τρίποντα) , Μαργαρίτης 4 , Πόλεϊ 2 , Σλαφτσάκης 2, Σάιμπερτ 4, Κακλαμανάκης , Σαλούστρος 6 (1) , Ρένφρο 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσιακμάς