Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός 47 – 89: «Αγρίεψε» στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι» και πέρασε… αέρα απ’ τη Ρόδο (vid)

Μετά από ένα δύσκολο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και επικράτησε εύκολα του Κολοσσού στη Ρόδο με 47-89, κάνοντας το 2-0 στη σειρά περνώντας στην επόμενη φάση των Play-Offs.

Αν και χωρίς τους Μπέικον και Λι, ο Παναθηναϊκός που τα βρήκε… μπαστούνια στο πρώτο ημίχρονο, σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος και διέλυσε τον Κολοσσό στη Ρόδο με 89-47. Πέρασε έτσι πολύ εύκολα στην επόμενη φάση των Play-Offs της Basket League και θα περιμένει το νικητή του αγώνα Περιστέρι – ΑΕΚ για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του έχοντας πλεονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι χωράει… κριτικής μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός έδειξε να… αγχώνεται στα δυο πρώτα δεκάλεπτα με τον Σμιθ να είναι κορυφαίος για τους Ροδίτες και να κλείνουν τη διαφορά στο +8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το «τριφύλλι» με κορυφαίο τον Γκουντάιτις στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο υπέρ του 32-27.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά για το «τριφύλλι» που με καταιγισμό τριπόντων άνοιξε ξαφνικά τη διαφορά στο +24 (40-64) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κολοσσός κάπου εκεί… είχε παραδοθεί και οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με το ευρύ 89-47, πέρασαν στην επόμενη φάση και πλέον όπως προείπαμε περιμένουν το νικητή του αγώνα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη κόντρα στην Ένωση.

Στα των σκόρερ, ο Γκριγκόνις σημείωσε 23 πόντους με τον Γουίλιαμς να πετυχαίνει άλλους 11, από τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Σμιθ με 14 πόντους ενώ 11 σημείωσε ο Γιαννόπουλος με την ομάδα της Ρόδου να έχει τραγική επιθετική συγκομιδή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14 (4/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1 ασίστ, 6 λάθη), Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιορδάνου 4, Γιαννόπουλος 11 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 2 (1/6 σουτ), Κόφι 6 (6 ριμπάουντ), Τιγκ 2 (1/5 σουτ), Χατζηνικόλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 8 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 5 (13 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/7 σουτ), Γουίλιαμς 11 (3/4 τρίποντα), Γκριγκόνις 23 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Αγραβάνης 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (4/4 δίποντα), Πονίτκα 5 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές)