Προμηθέας – Γ.Σ Κύμης 93 – 82

Ο Προμηθέας άφησε πίσω του την ήττα από τον Παναθηναϊκό και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα κερδίζοντας 93-82 την Κύμη και έτσι σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας

Στην κορυφή της βαθμολογίας φιγουράρει ο Προμηθέας που κέρδισε την Κύμη 93-82 για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Το ματς ήταν χορταστικό κάτι που το αποδεικνύει το τελικό σκορ, με τον Λάνγκστον Χολ και τον Ολεξάντρ Λίποβιτ να είναι σε πολύ καλή μέρα πετυχαίνοντας 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρξε σχετική ισορροπία παρότι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα. Όμως ο Προμηθέας «ξύπνησε» γρήγορα και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 24-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο σύλλογος της Πάτρας έκανε… πάρτι και έτσι πήγε στο ημίχρονο όντας μπροστά 15 πόντους (49-34).

Από εκεί και πέρα δεν δυσκολεύτηκαν οι γηπεδούχοι να διαχειριστούν το ματς αλλά και να ανεβάσουν τους ρυθμούς τους όταν χρειαζόταν. Η τρίτη περίοδος έληξε 29-18 και το ματς ουσιαστικά είχε τελειώσει.

Η Κύμη προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της στο 4ο δεκάλεπτο (15-30) αλλά τελικά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι 16 (2), Έβανς 14, Γκίκας 7 (1), Δημάκος 6 (1), Μιλόσεβιτς 11 (1), Τουντζιαράκης 7, Σκουφής 3 (1), Γερομίχαλος 6 (2), Σαλούστρος 6 (1), Σανταμάνης, Χολ 17 (4)

Κύμη (Καστρίτης): Οκαφόρ 14 (4), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 5 (1), ΜακΓκι 17, Σμιθ 24 (4), Μανωλόπουλος 5 (1), Γερομίχαλος 6 (1), Γλυνιαδάκης, Σακελλαρίου 2, Μιτσιμπόνας, Μπάρλος 6

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52,93-82