Ολυμπιακός – Κύμη 78-75

Η μαχητική Κύμη, εκμεταλλεύτηκε όσο μπορούσε το πολύ κακό βράδυ του Ολυμπιακού και τον ζόρισε για 39 λεπτά. Χρειάστηκαν μεγάλα σουτ από Ουίλτζερ και Στρέλνιεκς για να νικήσουν οι ερυθρόλευκοι 78-75 και να κάνουν το 1-0.

Τα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κύμη και παρά τη νίκη, δεν μπορεί με τίποτα να είναι ικανοποιημένος με το 78-75 και την εμφάνισή του, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ, στην φάση των «8» της Stoiximan.gr Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι έφτασαν  να προηγούνται με 25 πόντους στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (36-11), είδαν τον… Χάρο με τα μάτια και γλύτωσαν το κάζο του αιώνα στο ΣΕΦ.

Η εικόνα της ομάδας του Πειραιά προβλημάτισε έντονα, ενώ εκείνη της Κύμης ήταν αντιπροσωπευτική της δουλειάς που έχει γίνει τόσο καιρό. Στο… αδειανό φαληρικό κλειστό ξεχώρισε ο αγέραστος Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους  για τον Ολυμπιακό, ενώ για τους φιλοξενούμενους που αξίζουν όλο το χειροκρότημα, ο Θάντιους ΜακΦάντεν είχε 21 πόντους, αλλά ήταν και ο μοιραίος της Κύμης καθώς έχασε τη μία από τις δύο βολές με το ματς στο 76-74.

ΤΙΜΗΤΙΚΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΜΗ

Ο Γιώργος Μπόγρης ήταν ο πρωταγωνιστής των πρώτων φάσεων για τον Ολυμπιακό, καθώς αρχικά και μετά έδωσε έτοιμο τρίποντο στον Ουίλτζερ για το 5-0. Ο Καναδός φόργουορντ «πυροβόλησε» από τα 6,75μ με τον Παπανικολάου να τον ακολουθεί στο 10-0 σερί των «ερυθρόλευκων». Παρότι έσπασε την μονοτονία στο ματς η Κύμη με τέσσερις πόντους, ο Σπανούλη με τρίποντο και δίποντο, έγραψε το 17-4, με τους Πειραιώτες να φτάνουν το ματς στο 22-6 με βολές του Ρόμπερτς. Η πρώτη περίοδο βρήκε τους γηπεδούχους στο 25-8 με τον Ουίλτζερ να είναι ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του έχοντας ήδη 9 πόντους με 3 τρίποντα.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός επιτιθόταν, η Κύμη δεχόταν και ένα τρίποντο του Μάντζαρη έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (31-11). Ο Πρίντεζης πραγματοποίησε το 34-11 με σουτ από τα 6,75μ,ο Μάντζαρης με γκολ φάουλ έκανε το +25 (36-11) με την Κύμη να μειώνει σε 36-15 με τον Σμιθ. Οι φιλοξενούμενοι επέμεναν στην πίεσή τους, έριξαν την απόσταση κάτω από τους 20 πόντους και μάλιστα με βολές του Μπάρλου και ντράιβ του Τζόουνς έκαναν το 41-28, τρέχοντας ένα 13-2 επιμέρους σκορ. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με 13 πόντους να τους χωρίζουν για το δεύτερο ημίχρονο.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η Κύμη μπήκε γερά και στο τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή δις τον ΜακΓκι μείωσε σε 41-32. Ο Σπανούλης τη  σταμάτησε με ντράιβ για το 43-32, ο ΜακΦάντεν πέτυχε το 43-34, ο Παπανικολάου σκόραρε από τα 6,75μ αλλά στην επόμενη φάση χρεώθηκε με τεχνική ποινή και η Κύμη με 4-0 σερί μείωσε σε 46-38. Οι δύο βολές του Σπανούλη δεν άλλαξαν την διάθεση των φιλοξενούμενων, ο Μανωλόπουλος έστειλε την απόσταση στους 7 όπως και ο ΜακΦάντεν (50-43), ενώ ο Κάιζερ με κάρφωμα, εξόργισε τον Σφαιρόπουλο βλέποντας το ματς στο 50-45. Οι «ερυθρόλευκοι» αναθάρρησαν και με 5-0 σερί προηγήθηκαν με 10 πόντους (55-45), ο Τσαγκαράκης πέτυχε το τρίποντο για το 55-48 και ο Μάντζαρης με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν, πραγματοποίησε το 57-48. Και πάλι η ομάδα του Καστρίτη πάντως πλησίασε και οδηγήθηκε με δίποντο σε νεκρό χρόνο του Σμιθ, στην τελευταία περίοδο, ούσα πίσω με 8 πόντους (59-51).

ΝΙΚΗΣΕ ΑΛΛΑ ΟΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΝ

Και σιγά μην τα παρατούσε η Κύμη. Έπειτα από ένα άγονο δίλεπτο και για τις δύο ομάδες, είδε τον Μανωλόπουλο να μειώνει εκ νέου στους πέντε πόντους (59-54). Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις μονάχα από τις βολές (63-54 από Στρέλνιεκς και Πρίντεζη) και ο ΜακΦάντεν με τρίποντο το έκανε ντέρμπι (63-59 και 65-61). Οι παίκτες του Καστρίτη χτυπούσαν κάθε αδυναμία των Πειραιωτών, ο Τζόουνς έπαιξε στα πόδια τον Ουίλτζερ και το παιχνίδι έφτασε στο 65-63 με 4’ 22’’ να απομένουν για το τέλος. Μάλιστα με μία βολή ο ΜακΓκι πέτυχε το 65-64 για ν έρθει ο Σπανούλης με γκολ φάουλ να διαμορφώσει το 68-64.

Δύο άστοχες βολές του Μπόγρη δεν άλλαξαν το σκορ και ο ΜακΦάντεν με τρίποντο μείωσε και πάλι στον πόντο (68-67). Το εντυπωσιακό τρίποντο του Ουίλτζερ (γλύτωσε το άκυρο πήδημα, έσκασε την μπάλα και εκτέλεσε απευθείας) και νωρίτερα η βολή του Σπανούλη πραγματοποίησαν το 72-67 με 1:39 για τη λήξη. Ένα όμορφο πικ εν ρολ μεταξύ ΜακΦάντεν και ΜακΓκί οδήγησε στο 72-69 και ο δεύτερος με τρίποντο με ταμπλό ισοφάρισε!

Ο Στρέλνιεκς με γκολ φάουλ στα 32,5’’ έκανε το 75-72 για τον Ολυμπιακό και η μπάλα κατέληξε και πάλι στον ΜακΦάντεν. Προσπάθησε ο Αμερικανός να εκτελέσει, ο Μπόγρης το πρόλαβε και τον πήγε στις βολές όπου και έγραψε το 75-74. Με 23,6 για το τέλος οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την επαναφορά, το φάουλ στον Μάντζαρη και η βολή του (1/2) απέφερε το 76-74 και το μετέπειτα φάουλ του έστειλε τον ΜακΦάντεν στην γραμμή της φιλανθρωπίας. Αυτός αστόχησε στην πρώτη, έβαλε τη δεύτερη, με τον Ολυμπιακό να «πνίγεται» σε μία κουταλιά νερό, αλλά να κερδίζει τις βολές με τον Σπανούλη να ευστοχεί και στις δύο για το 78-75 με 4.1’’ δευτερόλεπτα να είναι για την Κύμη, η οποία με τάιμ άουτ έφερε την μπάλα στο κέντρο. Το σύστημα βγήκε, ο Μανωλόπουλος έμεινε στο τρίποντο, το έχασε και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στα χέρια του Ολυμπιακού.

Tα δεκάλεπτα: 25-8, 41-28, 59-51, 78-75