ΠΑΟΚ – Προμηθέας 80-95: Πάρτι των Πατρινών στην Πυλαία με «όργια» Χέιλ

Με τον Χάντερ Χέιλ να κάνει ό,τι θέλει και να σταματάει στους 32 πόντους, ο Προμηθέας διέλυσε με 95-80 τον ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία για την πρεμιέρα της Basket League.

Με σπουδαία νίκη έφυγε από τη Θεσσαλονίκη ο Προμηθέας καθώς επικράτησε με 95-80 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας στην πρεμιέρα της Basket League.

Με 20 ασίστ και μόλις έξι λάθη η ομάδα της Πάτρας είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Κορυφαίος για την πατρινή ομάδα ο Χάντερ Χέιλ που σημείωσε 32 πόντους (6/10 τρίποντα, 6 ασίστ) ενώ 16 είχε ο Ρέινολντς με σημαντική συνεισφορά στο δεύτερο μέρος. Από τους γηπεδούχους ο Φρίντρικσον σημείωσε 20 πόντους.

Με 15 πόντους του Χάντερ Χέιλ και 5/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας προσπάθησε να βάλει από νωρίς τις βάσεις για το «διπλό». Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκαν με 9-0 στο 5’, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνουν λάθη στις δύο πλευρές του γηπέδου. O έλεγχος της αναμέτρησης είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 14 πόντους (28-14) για τον Προμηθέα με εύστοχο τρίποντο του Χρυσικόπουλου στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βελτιώσουν την άμυνα τους και να ακουμπήσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι, στον Μιχάλη Τσαϊρέλη, με στόχο να βρουν κι άλλες λύσεις πέρα από εκείνες που έδινε ο Φρίντρικσον. Μέχρι να έρθει η αντίδραση από τον ΠΑΟΚ , η πατρινή ομάδα έφτασε να προηγείται με 34-18 στο 13’. Ο Προμηθέας είχε μετατρέψει το ματς σε μονόλογο φέρνοντας τη διαφορά στους 21 (49-28), με το τρίποντο του Ρέινολντς. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του «δικεφάλου» του βορρά, τουλάχιστον επιθετικά, ωστόσο στο ημίχρονο ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα με τον Χέιλ να έχει 24 πόντους (6/8 τρίποντα).

Mε μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα μπήκαν οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο, κάτι το οποίο είχε αποτέλεσμα. Παράλληλα βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 15-6 μείωσαν στους τέσσερις πόντους (53-57) στο 24’. Ανάλογη συνέχεια δεν υπήρξε, από τη στιγμή που ο Προμηθέας απάντησε στα προβλήματα που του δημιούργησαν οι γηπεδούχοι, με συνέπεια η διαφορά να επανέλθει σε διψήφιο αριθμό (72-60).

Στην τελευταία περίοδο η ένταση στο παρκέ ανέβηκε για τα καλά με τον ΠΑΟΚ να παλεύει για την ανατροπή και τον Προμηθέα να διατηρεί τη διαφορά που τον οδηγούσε στην επικράτηση. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ψύχραιμοι στις τελευταίες επιθέσεις και βρήκαν σωστές λύσεις, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-51, 60-72, 80-95

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν (0/4 σουτ), ΜακΝίς 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χάρισον 4 (2/8 σουτ), Φρίντρικσον 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Γκίλμορ 6 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσιακμάς 8 (2), Τσαϊρέλης 12 (3/8 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 14 (4/5 τρίποντα)

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3 (1), Ετσενίκε 12 (4/5 δίποντα, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Κούρουτς 8 (2), Χέιλ 32 (3/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέινολντς 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Μπαζίνας 3, Κόφι 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καραγιαννίδης 6