Περιστέρι – Προμηθέας Πάτρας 76-71: Πρώτη νίκη σε ματς θρίλερ

Την πρώτη του νίκη πέτυχε το Περιστέρι στη φετινή Basket League καθώς επικράτησε του Προμηθέα (76-71) για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής το Περιστέρι επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας με 76-71 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχει πλέον ρεκόρ 1-3 με τον Τζέιλεν Χαντς να μετράει 18 πόντους και να είναι ο κορυφαίος όλων. Παρά τα άσχημα ποσοστά στο τρίποντο το Περιστέρι βρήκε σκορ από τον πάγκο και χάρη στους αναπληρωματικούς κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Στην αντίπερα όχθη ο Προμηθέας ηττήθηκε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα παρά το double-double του Χάιμε Ετσενίκε με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Σε πολύ κακή μέρα βρέθηκαν πολλοί παίκτες για την ομάδα του Παπαθεοδώρου με τους Χάντερ Χέιλ, Καμ Ρέινολντς και Άντονι Κάουαν μην μπορέσουν να βοηθήσουν τους συμπαίκτες τους κατά τη διάρκεια του αγώνα όσο αυτοί ήθελαν.

Mε επιθετική αιχμή τον Κένι Γουίλιαμς ο οποίος είχε δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι από τα μέσα της πρώτης περιόδου κι έπειτα, κατάφερε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό με συνέπεια να προηγηθεί με 25-17. Η προσπάθεια των γηπεδούχων ξεκινούσε από την άμυνα αφού ο Προμηθέας διαθέτει παίκτες με πλούσιο επιθετικό ταλέντο.

Με τον Τζέιλεν Χαντς το Περιστέρι προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (27-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Αυτή την απόσταση διατήρησαν οι γηπεδούχοι μέχρι το 16’. Κάπου εκεί η πίεση των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισε ν’ αποδίδει και σε συνδυασμό με τις λύσεις του Ετσενίκε, ο Προμηθέας Πάτρας μείωσε στους τρείς (34-31). Κάπως έτσι, πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο με το Περιστέρι να προηγείται με 42-40, έπειτα από τρίποντο του Χέιλ στην εκπνοή. Το πρόσωπο του πρώτου μέρους πάντως, ήταν ο Ετσενίκε με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 14:57’’.

Η συνέχεια ήταν καλύτερη για τον Προμηθέα αφού στην τρίτη περίοδο βελτίωσε την άμυνα του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ματς να γίνει πιο σκληρό και να πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 13-8 μέχρι το 28’ μπήκαν μπροστά με 53-50 αλλά σε καμία περίπτωση δε μπόρεσαν να ξεφύγουν. Οι δύο ομάδες ισορροπούσαν σε τεντωμένο σχοινί με το Περιστέρι να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 59-56 χάρη στο τρίποντο του Χαντς στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

To μικρό προβάδισμα που είχαν οι γηπεδούχοι βρήκε άμεσα απάντηση από τον Προμηθέα καθώς πέρασε μπροστά (66-65) στο 36’ με το ενδιαφέρον να μένει αμείωτο ως το τέλος. Στις λεπτομέρειες οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν καλύτερες επιλογές κι έκαναν λιγότερα λάθη, με συνέπεια το Περιστέρι bwin να φτάσει στην πρώτη του νίκη στη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-40, 59-56, 76-71

Περιστέρι: Ράγκλαντ 7 (1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Πουλιανίτης 6 (2), Κασελάκης 6 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 12 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Τόμπσον 10 (2/6 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μήτρου-Λονγκ 5, Ντάνγκουμπιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χαντς 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/6 βολές), Ρένφρο 5 (8 ριμπάουντ)

Προμηθέας: Ρέινολντς 3 (1/8 σουτ), Μπαζίνας 3 (1), Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 21 (10/14 δίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χέιλ 11 (2/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάουαν 7 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλώτας 2, Κόνιαρης 8 (4/6 δίποντα), Κόφι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καραγιαννίδης 2, Κούρουτς 4 (1/7 σουτ)