Λαύριο – Μαρούσι 88-93: Πήρε τη ματσάρα η ομάδα του Λιμνιάτη

Σε ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη, το Μαρούσι επικράτησε με 93-88 στην έδρα του Λαυρίου.

Μεγάλη νίκη για το Μαρούσι μέσα στο Λαύριο! Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη επικράτησε με 93-88 και ανέβηκε στο 2-4 ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στο 3-3.

Ο Μπρίσκο με 24 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ από 18 πόντους είχαν οι Γιαννόπουλος και Ραντούλιτσα. Για το Λαύριο ο Θόρτον έκανε μεγάλο ματς με 29 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Το Λαύριο μπήκε στο ματς πολύ πιο δυνατά και με καλές επιλογές στην επίθεση από τους Θόρντον και Ντε Τζούλιους, διατήρησε ένα σταθερό προβάδισμα που το οδήγησε στο 27-21 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Το Μαρούσι «αντέδρασε» στη δεύτερη περίοδο, βελτίωσε τα ποσοστά του, εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη των γηπεδούχων και με ένα επί μέρους 16-26, πήρε τα ηνία του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας μέχρι και διαφορά 11 πόντων (54-65) στο 27′, όμως το Λαύριο άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά χάρις στον επιθετικό οίστρο του Μουρ. Το ματς έγινε… ροκ, με το Μαρούσι να ξαναπαίρνει διαφορά 7 πόντων και το Λαύριο να «απαντάει» εκ νέου παίρνοντας στο 37′ προβάδισμα με 88-85.

Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι έπαθαν… μπλακ-άουτ. Ο Στασινός έκανε ένα πολύτιμο κλέψιμο ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, ο Γιαννόπουλος σημείωσε δύο καλάθια που έδωσαν το προβάδισμα στο Μαρούσι και στο φινάλε τα τρίποντα του Θόρντον και του Παπαδάκη για την ισοφάριση βρήκαν… σίδερο, με το Μαρούσι να πανηγυρίζει ένα τεράστιο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-47, 66-69, 88-93

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 15 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Χέλεμς 12 (3/8 σουτ, 6/6 βολές), Ντε Τζούλιους 17 (8/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 1, Θόρντον 29 (6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Καστανέδσα 8 (1), Γκρόμοβς 2, Ζάρας 2, Σπρίντζιος, Παπαδάκλης 2

Μαρούσι (Λιμνιάτης): Χιλ 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τζούστον 12 (6/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπρίσκο 24 (11/14 δίποντα, 2/3 βολές, 3 ασίστ), Ραντούλιτσα 18 (8/9 δίποντα, 2/3 βολές), Νικολαΐδης 6 (1), Στασινός 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 18 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούκοβιτς 5 (2/8 σουτ)