Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 86-85: Τον έσωσε ο Ναν και το στεφάνι

Η ΑΕΚ έφερε τον Παναθηναϊκό μία ανάσα από την πρώτη του ήττα στην Basket League, αλλά ο Ναν με την πρώτη του μεγάλη εμφάνιση με τα πράσινα οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 86-85. Άστοχος ο Ραντλ στην τελευταία επίθεση της Ένωσης.

Μεγάλο ντέρμπι με νικητή τον Παναθηναϊκό στο άδειο ΟΑΚΑ! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέντρικ Ναν που έβαλε μεγάλα σουτ, οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη επί της εξαιρετικής ΑΕΚ με 86-85 και διατήρησαν το απόλυτο στην Basket League μετά από επτά αγωνιστικές. Τρομερή εμφάνιση για την Ένωση που άγγιξε ένα σπουδαίο διπλό, αλλά «λύγισε» στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τίλμαν ήταν ο κύριος επιθετικός εκφραστής της Ένωσης σκοράροντας τους 12 από τους 13 πόντους της στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης. Όμως οι Πράσινοι απάντησαν με ένα σερί από τους Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι και Γκριγκόνις οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά στο +8 κλείνοντας τη πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 25-18.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στις αρχές του δεύτερου μέρους (30-22), όμως στη συνέχεια η Ένωση βρήκε τις επιθετικές λύσεις με τον Καμπενγκέλε και μείωσε στο καλάθι (32-30). Παρ’ όλα αυτά ο Εξάστερος βρήκε την απάντηση, με το Σλούκα δημιουργό και τους Λεσόρ και Γκριγκόνις εκτελεστές ανέβασε το σκορ στη μεγαλύτερη διαφορά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (46-35). Συνολικά στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός είχε 14/21 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 8/13 βολές. Ενώ αντίθετα η ΑΕΚ μέτρησε 13/26 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 2/2 βολές.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εντελώς διαφορετική σε σχέση με το πρώτο, με την ομάδα του Ζοάν Πλάθα να είναι πιο σκληρή στην άμυνα και πιο αποτελεσματική στην επίθεση. Ο Κουζμίνσκας έκανε την αρχή σημειώνοντας 8 πόντους και τη συνέχεια έκανε ο Καμπενγκέλε, με την ΑΕΚ να τρέχει επιμέρους σερί 7-23 και να παίρνει το προβάδισμα με 55-60 στο 28′. Οι παίκτες του Αταμάν δε μπορούσαν να βρουν λύσεις στην άμυνα της ΑΕΚ και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν και να κλείσουν το τρίτο 10λεπτο στο -3 (63-66).

Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ (65-70) στις αρχές του τέταρτου 10λεπτου, όμως τότε ήρθε η στιγμή να μιλήσουν οι Κώστας Σλούκας και Κέντρικ Ναν, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει τους τελευταίους πέντε πόντους του Τριφυλλιού. Το τελικό 86-85 διαμόρφωσε ο Ναν με δύο βολές, ενώ στα εναπομείναντα 12 δευτερόλεπτα η ΑΕΚ δεν έκανε καλή επίθεση με τον Ραντλ να σουτάρει για τρίποντο και την μπάλα να χτυπάει στη στεφάνι και τους παίκτες του Παναθηναϊκού να παίρνουν το ριμπάουντ. Να σημειωθεί ότι στη διεκδίκηση της μπάλας η ΑΕΚ ζήτησε φάουλ πάνω στον Κουζμίνσκας.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85.

Σπουδαία εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους πραγματοποίησε ο Τζάστιν Τίλμαν με 20 πόντους (10/16 δίποντα) και 9 ριμπάουντ, όπως και ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, που μέτρησε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Για τον Παναθηναϊκό ο Κέντρικ Ναν ήταν ο MVP του Τριφυλλιού μετρώντας 18 πόντους με 4 τρίποντα (από το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά), αλλά και τις δύο βολές που σφράγισαν το τελικό αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε τους τελευταίους 5 πόντους του τριφυλλού, ενώ ακόμα είχε  6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 4 (1) , Μπαλτσερόφσκι 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Ναν 18 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Σλούκας 5 (2) , Γκραντ 3 (1) , Αντετοκούνμπο 2 , Λεσόρ 11 (7 ριμπάουντ) , Γκριγκόνις 13 (1/4 τρίποντα) , Μήτογλου 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μαντζούκας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 20 (9 ριμπάουντ), Ραντλ 3 (5 ασίστ) , Καράμπελας 2 (5 ασίστ, 3 λάθη), Κουζμίνσκας 16 (4/5 τρίποντα) , ΜάκΛεμορ 6 (2) , Χολ 2 (5 ασίστ) , Φλιώνης 5 (1) , Νετζήπογλου 11 (2) , Χατζηδάκης , Κουζέλογλου 6 (7 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 15 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)