Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 89-77: «Πάτησε» τετράδα η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη

Το Περιστέρι επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου με σκορ 89-77 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.

Την έβδομη νίκη του στη Stoiximan Basket League πανηγύρισε το Περιστέρι bwin καθώς επικράτησε με 89-77 του Κολοσσού Η Hotels Collection για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πέρασε μόνο στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ζερμέιν Λοβ με 19 πόντους έδωσε ώθηση στο Περιστέρι bwin που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, 21 ασίστ και μόλις 9 λάθη. Αντίθετα, οι «θαλασσί» είχαν 11 ασίστ και 17 λάθη ενώ ξεχώρισε ο Σίτου που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι έδειξε νωρίς τις άγριες διαθέσεις του, προηγούμενο με 15-4. Οι Ροδίτες αντέδρασαν μειώνοντας σε 25-17, στο τέλος της 1ης περιόδου. Στη 2η περίοδο, ο Κολοσσός πρόβαλε σθεναρή αντίσταση, έχοντας σε… κέφια τον Σιτού. Μετά το 29-19, η ομάδα της Ρόδου μείωσε σε 34-28 για να βρεθεί στο -5 (42-37) στο ημίχρονο.

Όμως, με πίεση στην άμυνα, στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Σπανούλη βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, βγήκαν σε αιφνιδιασμούς και κατάφεραν να προηγηθούν με σημαντική διαφορά. Συγκεκριμένα, με +14 (55-41), στο 25’. Το 71-55 στο 30ό λεπτό αποδείχτηκε μη αναστρέψιμη διαφορά, στην 4η περίοδο. Χωρίς να πατούν… γκάζι, οι παίκτες του Περιστερίου ξέφυγαν με 76-61. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 5-13 των φιλοξενούμενων (81-74), μέχρι το τελικό 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-37, 71-55, 89-77