Μαρούσι – Προμηθέας Πάτρας 70-95: Περίπατος των Πατρινών

Ο Προμηθέας Πάτρας είχε εύκολο έργο κόντρα στο Μαρούσι επικρατώντας με σκορ 95-70.

Ο Προμηθέας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα καθώς επιβλήθηκε στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με «όπλο» την επιθετική του πολυφωνία αλλά και το βάθος που είχε στον πάγκο του σε σχέση με τους «κιτρινόμαυρους».

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Χάντερ Χέιλ ήταν ο κορυφαίος για τον Προμηθέα, έχοντας 19 πόντους (με 6/14 σουτ), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Κάουαν προσέθεσε 12 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Κόφεϊ είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ραντούλιτσα με 14 πόντους, ο Μπρίσκο προσέθεσε 12 και ο Χιλ 11.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν 17-11 στο 7΄ και 20-15 στο 9΄, αλλά στη συνέχεια έμειναν για περίπου επτά λεπτά χωρίς πόντο, δεχόμενοι στο διάστημα αυτό ένα σερί 13-0.

Με πρωταγωνιστή τον Χάντερ Χέιλ, ο Προμηθέας ξέφυγε 45-29 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο και στη συνέχεια διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης, παίζοντας καλή άμυνα και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ.

Η «ψαλίδα» στο σκορ άνοιξε ακόμη περισσότερο (71-48 στις αρχές της τελευταίας περιόδου) και η αχαϊκή ομάδα έφτασε χωρίς άγχος στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 31-45, 46-65, 70-95.