Ολυμπιακός – Λαύριο 84-63: Στο ρελαντί πριν τον Παναθηναϊκό (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε... στο ρελαντί του Λαυρίου με 84-63 κι έβγαλε την υποχρέωση για το πρωτάθλημα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα την προσεχή Πέμπτη

Ο Ολυμπιακός, μπορεί να μην ενθουσίασε με την  απόδοσή του, ωστόσο επικράτησε με 84-63 του Λαυρίου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 20η αγωνιστική της Basket League. Οι ερυθρόλευκοι με πρώτους σκόρερ τους Πίτερς και Παπανικολάου έφτασαν στην 18η νίκη τους στο πρωτάθλημα και πλέον, στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Πέμπτη (14/3) για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το σύνολο του Κώστα Μέξα ήταν αξιόμαχο, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος ξέμεινε από δυνάμεις και μοιραία ήρθε η ήττα.

Χαλαρό ξεκίνημα και γρήγορο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς κόντρα στο Λαύριο, παρά τις απουσίες του στην περιφέρεια, με στόχο να «ξεμπερδεύει» οσο το δυνατόν νωρίτερα με την υπόθεση νίκη. Οι ερυθρόελυκοι, χωρίς να εντυπωσιάζουν με το παιχνίδι τους, όμως με τους Κάνααν και Πίτερς να έχουν από 6 πόντους ο καθένας, οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα προβάδισμα κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (22-15).

Το Λαύριο αντέδρασε και το ματς έγινε… ντέρμπι

Το σύνολο του Κώστα Μέξα παρουσιάστηκε αλλαγμένο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 10 γρήγορους πόντους σε 2 λεπτά μείωσε στον πόντο (26-25), ενώ με το κάρφωμα του Χόρκλερ πέρασε μπροστά δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε με τον Πίτερς και τον ΜακΚίσικ να δίνουν προβάδισμα 5 πόντων (34-29), αλλά αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι επέμειναν. Ο Ζάρας με τρίποντο και ο Μουράτος με δύο καλάθια, έστειλαν το Λαύριο στο +3 (39-42), εξοργίζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα που κάλεσε τάιμ άουτ. Παρ’ όλα αυτά, οι ερυθρόλευκοι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια, καθώς ο Κάνααν ευστόχησε σε τρίποντο στην κεπνοή του χρόνου, κάνοντας το (44-42).

Φαλ και Παπανικολάου τον ώθησαν στην νίκη

Με περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα και πρωταγωνιστές τους Φαλ και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +9 (53-44), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Λαυρίου ήταν ένα τρίποντο του Θόρντον, αλλά ο Γάλλος σέντερ έβγαλε απανωτές άμυνες με τάπες και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο από Πίτερς και Παπανικολάου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +13 (60-47), στο 27’. Οι Θόρντον και Μουρ προσπάθησαν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν βρει ρυθμό και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +18 (70-52).

Τυπικής διαδικασίας το τέταρτο δεκάλεπτο

Με τον Παπανικολάου να συνεχίζει «ζεστός» ο Ολυμπιακός μπήκε με σερί 5-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, αρχικά για το +23 (75-52) και στη συνέχεια ο Ράιτ τον έστειλε στο +24 (78-54), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 84-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάναν 13 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 19 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 2, Ροζακέας, Πετρούσεβ 4 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 5 (4 ριμπάουντ), Αμπόση

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 5 (5 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Καστανέδα 8 (2/9 σουτ), Τζάκσον 9 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρχλερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, Δεϊμέζης, Βαζούκης