Προμηθέας Πάτρας – Κολοσσός Ρόδου 89-84παρ (74-74 κ.δ):

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου στην Πάτρα με σκορ 89-84 στην παράταση (74-74 κ.δ) και έτσι κατάφερα να εξασφαλίσει τη θέση του στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Mπορεί να βρέθηκε στην… κόλαση περίπου 3′ πριν τη λήξη όταν ο Κολοσσός ήταν στο +9, όμως ο Προμηθέας έδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος, καταφέρνοντας αρχικά να πάει το ματς στην παράταση και στη συνέχεια να πάρει τη νίκη επικρατώντας με σκορ 89-84 (74-74 κ.δ) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Πατρινοί είχαν φτάσει στο σημείο να προηγούνται με 21 πόντους, όμως είδαν τους Ροδίτες να επιστρέφουν και να χτίζουν διαφορά. Ωστόσο η ποιότητά τους τούς επέτρεψε να δείξουν ψυχραιμία και εν τέλει να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα, κλειδώνοντας έτσι την τετράδα.

Για τον Προμηθέα που τελείωσε το παιχνίδι με 12/47 τρίποντα, ο Ρέινολντς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους κι εκείνος που με τα δικά του τρίποντα έβαλε και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι στο τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Χέιλ είχε 15 πόντους με 5/14 σουτ και ο Κάουαν 11 πόντους με 3/11 σουτ.

Ο Κόνιαρης είχε κι εκείνος 11 πόντους με 2/3 βολές με τη μοναδική χαμένη να είναι στο φινάλε της κανονικής περιόδου. Για τον Κολοσσό ο Γκάουντλοκ είχε 27 πόντους (6/7 δίποντα) με το μοναδικό χαμένο τρίποντο να είναι στην τελευταία επίθεση του 40λέπτου. Ο Παπαδάκης προσέθεσε 11 πόντους και ο Σίτου 10.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75, 84-79.