Μαρούσι – Καρδίτσα 91-70: Την διέλυσε και… βλέπει πλέι οφ

Το Μαρούσι έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Καρδίτσα της οποίας επικράτησε άνετα με 91-70 και ελπίζει πως θα καταφέρει να πλασαριστεί στα πλέι οφ.

Με επιμέρους σκορ 26-13 στην τελευταία περίοδο το Μαρούσι επικράτησε με 91-70 της Καρδίτσας στο κλειστό του Αγίου Θωμά για τα playouts κάνοντας το 2-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και συνεχίζει με στόχο να βρεθεί στα playoffs.

Οι Ραντούλιτσα, Γιαννόπουλος και Τζούστον σημείωσαν από 17 πόντους οδηγώντας την ομάδα τους στον σωστό δρόμο. Από τους φιλοξενούμενους ο Μακ είχε 13 πόντους ενώ ο Δίπλαρος 11 με 5 ασίστ.

Το Μαρούσι ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και με ένα γρήγορο 8-0 προσπάθησε να βάλει τις βάσεις για να έχει τον έλεγχο στη συνέχεια. Την ίδια στιγμή που λάθη και αστοχία δεν επέτρεπαν στην Καρδίτσα ν’ απαντήσει, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά (16-6) με τον Ραντούλιτσα στο 7’.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα κυριαρχούσαν στις δύο πλευρές του παρκέ φτάνοντας την απόσταση στους 16 πόντους (32-16) στο 13’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Σάιμπερτ αντέδρασαν κάνοντας επιμέρους σκορ 15-6 (38-31). Το Μαρούσι με καλύτερη εικόνα σε όλες τις κατηγορίες πήγε στο ημίχρονο με 43-31 και πρώτο σκόρερ τον Ραντούλιτσα με 15 πόντους.

Με εξαιρετική άμυνα στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και τον Δίπλαρο να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης η Καρδίτσα έκανε επιμέρους σκορ 12-3 (47-43) σε λιγότερο από τρία λεπτά. Με τον Γούνταρτ να δίνει λύσεις από τα 6.75 το Μαρούσι σταδιακά δημιούργησε ξανά διψήφια διαφορά που έφτασε τους 13 (81-68) στο 37’. Το τρίποντο του Νικολαΐδη και το καλάθι του Τζούστον (88-68) στο 39’ έδωσαν επιβλητικό χαρακτήρα στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 43-31, 65-57, 91-70

Μαρούσι (Βετούλας): Χιλ 2 (1/7 σουτ), Στασινός 10 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζούστον 17 (8/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντούλιτσα 17 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 17 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπρίσκο 8 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Ιορδάνου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γούνταρντ 8 (2)

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 12 (5/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μενέγκα 11 (5/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 6 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μακ 13 (6/9 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Καπετάκης, Δίπλαρος 11 (0/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χρηστίδης, Τσούκας, Σάιμπερτ 11 (3/4 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 6 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ)