ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πατρών 82-76

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 82-76 του Προμηθέα και κατέλαβε την πρώτη θέση στο τουρνουά.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Προμηθέα Πάτρας με 82-76 στο «PAOK Sports Arena» και κατέκτησε την πρώτη θέση του τουρνουά «Συμεών Μαυροσκούφης».

Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μια σχετικά άνετη νίκη. Ο Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 39-42, αλλά με ένα επί μέρους σκορ 29-15  της ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στην τρίτη περίοδο ήταν η αιτία για το 68-57 στο 30΄. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 17 πόντων (77-60) στο τέταρτο δεκάλεπτο και τελικά επικράτησε με 82-76.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν και πάλι ο Φιλ Γκος με 21 πόντους και ο Χάτσερ ακολούθησε με 16, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χρήστος Σαλούστρος είχε 13 πόντους και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης 10.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 39-42, 68-57, 82-76

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 10 (1), Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 5 (1), Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 7, Ζάρας 2, Πόουπ 7, Χάτσερ 16 (3), Γκάρετ 4, Γκος 21 (4)

Προμηθέας: Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης 10 (2), Γερομιχαλός 7, Καραϊσκος, Κασελάκης 4, Σαλούστρος 13, Κατσίβελης 8, Μέιερ, Μπράουν 11 (1), Λαναράς 2, Έλις 8, Μαντζούκας 3 (1)