Κολοσσός – Προμηθέας 68-83

Ο Προμηθέας επικράτησε εκτός έδρας του Κολοσσού με 83-68, έχοντας ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο είχε 6/10 τρίποντα ενώ συνολικά έφτασε στα 15/30.

Ιδανική πρεμιέρα στην Basket League πραγματοποίησε ο Προμηθέας Πατρών καθώς πέρασε από την Ρόδο, επικρατώντας του τοπικού Κολοσσού με 83-68 στο «Βεντόκλειο».

Οι Πατρινοί ήταν εντυπωσιακοί από την περιφέρεια, έφτασαν να έχουν 6/10 από τα 6,75μ στην τρίτη περίοδο και τελείωσαν την αναμέτρηση με 15/30! Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειξε ότι διαθέτει πληθώρα επιλογών και βάθος πάγκου, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να είναι πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να τον ακολουθεί με 17.

Από τους ηττημένους που πλήρωσαν το κακό αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Μαυροειδής είχε 17 πόντους και ο Γιάννης Δημακός είχε 15.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Κολοσσός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα με τον Μαυροειδή να είναι ο εκφραστής των επιθέσεών του και να προηγείται με 9-6. Από τους Πατρινούς Κασελάκης και Τσαϊρέλης ανέλαβαν δράση για τους φιλοξενούμενους, αφού ο πρώτος σκόραρε για το 10-10 και ο δεύτερος με 6 σερί πόντους (τρίποντο και γκολ φάουλ), έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με έναν πόντο (15-16). Οι γηπεδουχοι έκλεισαν την περίοδο όντες μπροστά με 23-18, έπειτα από προσωπικές ενέργειες του Δημακού και του Κέμπτον.

Ο Τσαϊρέλης συνέχισε, σκόραρε για το 23-20, με τον Δημακό να πετυχαίνει τρίποντο και να δέχεται την άμεση απάντηση του Χολ για το 26-23. Οι Ροδίτες είχαν τον έλεγχο και ο Μπράουνινγκ με ένα μακρινό σουτ έγραψε το 31-26, αλλά και πάλι ο «Τσάι» του Προμηθέα μίλησε για το 31-31 με τρίποντο. Ο Έλληνας φόργουορντ παρέμεινε «καυτός» με ένα τρίποντο ακόμα έκανε το 36-39 για τους Πατρινούς, οι οποιοι μπήκαν στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (41-43 με δίποντο του Παρκς).

TON «ΣΚΟΤΩΣΕ» ΑΠΟ ΤΑ 6,75μ

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε μόνο μία ομάδα στο παρκέ. Μετά το 45-43 του Μαυροειδή, ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός από τα 6,75μ. Αρχικά ο Κασελάκης με τον Μέιερ έκαναν το 45-51, με τον δεύτερο να πετυχαίνει τρίποντο και για το 45-54. ο Μαυροειδής μείωσε στους 7, όμως άλλα τρία τρίποντα των Πατρινών (δύο ο Μπολ και ένα ο Μπράουν) έστειλαν την απόσταση στους 16 πόντους για το συγκρότημα του Γιατρά (47-63). Το κονσέρτο για… πολυβόλα συνεχίστηκε για τους φιλοξενούμενους, ο Μπράουν «εκτέλεσε» και πάλι από την περιφέρεια για οδηγηθεί η αναμέτρηση στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με το σκορ στο 51-68. Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Προμηθέας είχε 6/10 τρίποντα!

Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, ήρθε μία μικρή αντίδραση από τους γηπεδούχους. Ο Ντιγκς από την γραμμή των βολών είχε 5/6 βολές με το ματς να φτάνει στο 60-72, ο Κασελάκης επανάφερε την τάξη με πόντους του (είχε ήδη 18) και έβαλε τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για επιστροφή. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, ο Προμηθέας πέρασε άνετα από το «Βενετόκλειο» και δείχνει με το καλημέρα ότι έχει το ρόστερ και την νοοτροπία να ξεχωρίσει φέτος στην Betshop Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 18-25, 10-25, 17-15