ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 91-71

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική απέναντι σε έναν νωθρό ΠΑΟΚ και επικράτησε με 20 πόντους διαφορά και σκορ 91-71 για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Παίζοντας καλά για κάτι παραπάνω από 35 λεπτά, η ΑΕΚ επικράτησε με 91-71 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και για το πρωτάθλημα, διακόπτοντας το αρνητικό της σερί. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 18 πόντους. Η εμφάνιση της Ένωσης άφησε ευχαριστημένο τον Λούκα Μπάνκι καθώς οι ήττες από Περιστέρι και Χάποελ Ιερουσαλήμ είχαν πληγώσει τον εγωισμό της ομάδας του.

Η ΑΕΚ πέρασε με πείσμα στο ματς, όμως ο ΠΑΟΚ με τρίποντα του Χάτσερ προηγήθηκε με δύο πόντους (4-6). Το συγκρότημα του Μπάνκι επωφελήθηκε των πέντε ομαδικών του αντιπάλου του, έφερε τη μπάλα στο ποστ και ισοφάρισε σε 8-8, απέκτησε τα ηνία του ματς και με τον Χάντερ βρέθηκε στο 13-8. Ο Μασιούλις ανέλαβε πρωτοβουλίες, πέτυχε ένα σουτ από τα 6,75 για το 16-8 και έκοψε στην άμυνα ψηλά τον Σχίζα.

Δεν το έβαλε κάτω ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια και με τον Παπαντωνίου στο παρκέ έτρεξε ένα 7-2 επιμέρους, με τον Παπαθεοδώρου να έχει λύσεις από τον πάγκο του. Ο Αθηναίου από τις βολές μείωσε στους 2 (19-17) για να κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 24-19.

Οι συνεργασίες του Ξανθόπουλου με τον Ρόμπερτσον ήταν ιδανικά, την ώρα που «Λάρι» από τα 5 μέτρα να κάνει το 28-19 και το 30-19. Ο Έλληνας γκαρντ είχε πάρει από το χεράκι την Ένωση για το +13 (32-19), με τον Ξανθόπουλο να ολοκληρώνει το 10-0 της ΑΕΚ (35-19) με 6 λεπτά και 10 δεύτερα για το ημίχρονο. Η διαφορά έπεσε για λίγο μέσω του Μορέιρα, όμως Γιαννόπουλος και Ξανθόπουλος επανέφεραν την τάξη και με τρίποντα έκαναν το 45-30. Στα αποδυτήρια οι δύο αντίπαλοι εισήχθησαν με 13 πόντους να τους χωρίζουν, με την Ένωση να είναι μπροστά με 48-35.

Το καθάρισε με την περιφέρεια της

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πληρότητα στο σκορ και η ΑΕΚ καθάρισε το ματς ουσιαστικά από το τρίτο δεκάλεπτο. Με μπροστάρηδες τον Χαντερ και τον Λαρεντζάκη και σκόρερ τον πρώτο οι γηπεδούχοι έκαναν το 55-39. Ακολούθησαν ο Μαργαρίτης με τον Σακοτα για το 58-41, με τον Κόνιαρη να «γραφει» το 58-46. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ κατέβασε τη διαφορά στους 11 (61-50) με τον «Λάρι» να του… κόβει τη χαρά και να είναι ο σοβαρός λόγος για το 73-52 της τρίτης περιόδου. Το επιμέρους 12-2 της Ένωσης ήταν καταδικαστικό για την ομάδα του Παπαθεοδώρου.
Η προσπάθεια του Μαργαρίτη δεν ήταν αρκετή (73-57), ο Ξανθόπουλος με τον Λαρεντζάκη και πάλι ήταν εκεί, για να τους συμπληρώσει ο Μασιούλις με ένα ακόμα τρίποντο για το 79-59.
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, ο «Λάρι» χτύπαγε διαρκώς και από παντού, τον σιγοντάρησε και ο Γκρίφιν για να ξεφύγει στους 28 πόντους η διαφορά (87-59). Από εκεί και έπειτα ο ΠΑΟΚ απλά έριξε την απόσταση να γνώρισε την πρώτη το ήττα στην Betshop Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 48-35, 73-52,91-71