Κολοσσός Ρόδου – Κύμη 97-90

Το πρώτο του ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα, πανηγυρίζει ο Κολοσσός, ο οποίος μετά από δύο παρατάσεις επικράτησε της Κύμης στην Ρόδο με 97-90! Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η 2η ήττα σε τρία ματς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Δημήτρης Μαυροειδής με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, 26 είχε ο επίσης πολύ καλός […]

Το πρώτο του ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα, πανηγυρίζει ο Κολοσσός, ο οποίος μετά από δύο παρατάσεις επικράτησε της Κύμης στην Ρόδο με 97-90! Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η 2η ήττα σε τρία ματς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Δημήτρης Μαυροειδής με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, 26 είχε ο επίσης πολύ καλός Ντουρεν και 17 ο Μπράουνινγκ,

Από πλευράς ηττημένων 31 είχε ο σούπερ Μπολντς, 15 ο Σαγκς και 14 ο Χόρτον.

Οσον αφορά την εξέλιξη, το ματς ήταν κλειστό με τους γηπεδούχους να έχουν την μεγαλύτερη ώρα ένα προβάδισμα (ειδικά στο πρώτο μέρος), αλλά καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Με τρίποντο του Ουάσινγκτον οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 68-71 (1,36 πριν το τέλος), όμως οι γηπεδούχοι με καλάθι του Μαυροειδή (στα 1′,01») και βολή του Ντούρεν (στα 48» από τεχνική ποινή), ισοφάρισαν σε 71-71.

Στη συνέχεια ο εξαιρετικός Μπολντς έβαλε εκ νέου μπροστά την Κύμη (71-73 στα 13»), όμως ο Μαυροειδής ήταν και πάλι εκείθ για να κάνει το 73-73, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να στείλει το ματς στην παράταση!

Ούτε στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο όμως είχαμε νικητή καθώς παρότι το προβάδισμα άλλαξε χέρια, στο τέλος το φωτεινό ταμπλό έγραψε νέα ισοπαλία 83-83! Στη νέα παράταση όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποφασισμένοι και οι φιλοξενούμενοι πιο… κουρασμένοι. Ο Κολοσσός σημείωσε 24 πόντους με ηγέτες τους Αμερικάνους Μπράουνινγκ, Γκιμπς και Ντούρεν και έτσι έφτασε στο τελικό 97-90!

Τέλος να σημειώσουμε οτι υπήρξε το σοκαριστικό περιστατικό με τον Ντιγκς, ο οποίος μετά από 7:17 συμμετοχής κατέρρευσε στο παρκέ και χρειάστηκε να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Πάντως στη συνέχεια ανέκτησε τις αισθήσεις και φυσικά μεταφέρθηκε στα αποδυτήρια και δεν αγωνίστηκε άλλο.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73κ.α., 83-831η παρ., 97-902η παρ.