Χολαργός – Προμηθέας Πάτρας 57-69

Την τρίτη σερί νίκη του και τέταρτη συνολικά στην Basket League πέτυχε ο Προμηθέας στο Χολαργό επί της τοπικής ομάδας (69-57).

Την εξαιρετική του πορεία σε Ελλάδα κι Ευρώπη συνεχίζει ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε με 69-57 στον Χολαργό της ομώνυμης ομάδας και πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη της και τέταρτη συνολικά στην Basket League. Οι Πατρινοί κατάφεραν με την καλή τους άμυνα να μειώσουν την παραγωγικότητα των «νεοφώτιστων» και να τους οδηγήσει σε πολλά άστοχα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (2/22 τρίποντα) και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ρίον Μπράουν (19 πόντοι με 3/6 τρίποντα), Ολεξάντρ Λίποβι (15 πόντοι με 3/5 τρίποντα) να ελέγξουν το ματς.

Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λίποβι και δύο καλάθια του Τερέλ Παρκς, ο Προμηθέας ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με 19-13, 9’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας διεύρυνε το προβάδισμα της με σερί 8-0 με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του 27χρονου Ουκρανού περιφερειακού και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (27-17) στο 14’.

Δύο διαδοχικά καλάθια των Μπράουν, Τόνι Μέϊερ έφεραν τον Προμηθέα στο +13 (31-18), με 3’ και 24’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Χολαργός αντέδρασε και απάντησε με επιμέρους σκορ 11-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς και μείωσε σε 33-29, 56’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Η ομάδα της Πάτρας, ωστόσο, με επιμέρους 8-3 στο τελευταίο λεπτό πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 9 πόντων (41-32). Ένα τρίποντο για τον Προμηθέα πέτυχε ο Νίκος Γκίκας και ένα από Μπράουν, λίγο κάτω από το κέντρο, με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με 54-46, η ομάδα της Πάτρας διατήρησε τον έλεγχο με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να πετυχαίνει 7 πόντους στην περίοδο, ενώ ξέφυγε με 11 (45-34) στα πρώτα τρεισίμιση λεπτά και με 10 (54-44) στο 28’.

Ο Προμηθέας άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με δύο σερί τρίποντα των Μπράουν, Λίποβι, ξέφυγε με 60-46, πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δύο λεπτά της περιόδου και έφτασε χωρίς να απειληθεί στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69

Χολαργός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 8, Οκερεαφόρ 6, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 11 (1), Ντόρσεϊ 2, Σπυριδωνίδης 1, Καμπερίδης, Κώττας 5, Λοβ 8, Χοκινς 4, Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 12 (1).

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Λίποβι 15 (3), Γκίκας 7 (1), Τσαϊρέλης 10 (1), Γερομιχαλός, Κασελάκης 4, Σαλούστρος 2, Κατσίβελης 2, Μέιερ 6, Όντουμ, Μπράουν 19 (3), Έλις, Παρκς 4.