ΑΕΚ – Ήφαιστος Λήμνου 83-69

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού «φόρτσαρε» και πήρε τη νίκη η Ένωση

Από τη στιγμή που Σάκοτα και Λαρεντζάκης ανέλαβαν πρωτοβουλίες στην επίθεση, η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη επί του Ηφαίστου στο ΟΑΚΑ. Το συγκρότημα του Μπάνκι ανέβασε ρυθμούς στο β ημίχρονο, βλέποντας άκρως ανταγωνιστική την ομάδα της Λήμνου, αφού το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 41-38. Οι παίκτες των γηπεδούχων… σοβαρεύτηκαν και με τους δύο Έλληνες ως σημείο αναφοράς, κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό 83-69 να απεικονίζει τη διαφορά των δύο ομάδων.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 16 πόντους, την ώρα που Ντούσαν Σάκοτα είχε 15 πόντους, με τον Μάλκομ Γκρίφιν να ακολουθεί με 13 πόντους.

Από την ομάδα του Ηφαίστου, ο Εβανς σταμάτησε στους 21 πόντους, με τον Μπράζελτον να προσθέτει 13 πόντους.

ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕ Ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ

Πολύ σκληρό καρύδι ήταν ο Ήφαιστος για την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα της Λήμνου προηγήθηκε με τρεις πόντους αρχικά με τον Φρεϊμάνις (4-7), με τον Λετονό φόργουορντ να πραγματοποιεί και το 6-11.

Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους παίκτες του Μανωλόπουλου πήρε ο Εβανς για το 11-17, με την ΑΕΚ να μειώνει 16-17 μέσω των Χαντερ και Μασιούλις.

Ο Αμερικανός έκανε και το 18-19 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο για την Ένωση στο 22-21 έπειτα από το δίποντο του Σάκοτα.

Η ΑΕΚ έτρεξε ένα ακόμα 4-0 με το Χάντερ και πάλι γα το 26-21, αλλά δια χειρός Μπράζελτον οι φιλοξενούμενοι έπραξαν το 27-24.

Από ένα καλάθι πέτυχαν οι Μανωλόπουλος και Ρόμπερτσον με το σκορ να παραμένει στο +3 για την ΑΕΚ (29-26), με τους φιλοξενούμενους και πάλι να ισοφαρίζουν μέσω του Έλληνα φόργουρντ με τρίποντο (29-29).

Στο προσωρινό προβάδισμα του Ηφαίστου (βολές ο Σμιθ), απάντησε ο Λαρεντζάκης (31-30), αλλά ο Διαμαντάκος με 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας πέτυχε το 31-32.

Οι προσπάθειες από τις βολές συνεχίστηκαν, η ΑΕΚ έφτασε στο 35-34 με τον Λαρεντζάκη, με τον Γιαννόπουλο να εκτελεί από τα 6,75μ για το 38-36.

Το ημίχρονο έληξε 41-38 με τον Ήφαιστο να είναι το ίδιο ανταγωνιστικός και στο β μέρος.

ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

Οι οδηγίες του Μπάνκι στα αποδυτήρια δεν διαφοροποίησαν και πολύ την κατάσταση για την ΑΕΚ. Ο Σάκοτα ήταν καίριος από κάθε θέση και έστειλε τη διαφορά στους 6 πόντους (51-45), με τον Γκρίφιν να είναι ο παίκτη που οργάνωνε τέλεια την Ένωση με 10 ασίστ ήδη.

Το τρίποντο του Αμερικανού μάλιστα, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει και 10 πόντους με τις βολές του Λαρεντζάκη, έχοντας ισορροπήσει απόλυτα το ματς (60-50). Ο Ελληνας γκαρντ ήταν ωφέλιμος και στο ποστ, πετυχαίνοντας το 62-52, με τον Χαριτόπουλο να μειώνει σε 63-54 με σουτ από την περίμετρο.

Ο «Λάρι» των γηπεδούχων πέτυχε και το 65-54, σκορ που ήταν και αυτό με το οποίο μπήκαν οι ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν.. μουδιασμένες με τον Λαρεντζάκη πάντως να κανει το 67-56, για να τον ακολουθήσει ο Μωραΐτης με τρίποντο για το 70-56.

Ο Ηφαιστος από την μεριά του δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει, μείωσε στο σκορ, αλλά ο Σάκοτα από τις βολές έδωσε 14 πόντους προβάδισμα ξανά στην ομάδα του (78-64). Λάρι και Σάκοτα συνέχισαν, η απόσταση παράμεινε στους 15 πόντους (82-67), με το τελικό 83-69 να αφήνει σίγουρα παραπονεμένη την ομάδα της Λήμνου.