Περιστέρι – Πανιώνιος 74-71

Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε με 74-71 των Νεοσμυρνιωτών και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, χωρίς να έχει στο ρόστερ της τον φυσικό της ηγέτη που δεν αγωνίστηκε.

Σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, το Περιστέρι κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ της απώλειας του Χάροου και επικράτησε του μαχητικότατου Πανιωνίου με 74-71, ξεπερνώντας την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στο να διαχειριστούν το γεγονός ότι αγωνιζόντουσαν χωρίς τον ηγέτη τους, βρήκαν στήριγμα αρχικά στον Γκρέι που είχε 17 πόντους στο ημίχρονο, έδειξαν χαρακτήρα όταν είδαν τους Νεοσμυρνιώτες να περνούν με 8 πόντους στο δεύτερο μισό και επέστρεψαν στο ματς με τον Μπέντιλ και τον Κάλαχαν.

Από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Στίβεν Γκρέι με 19 πόντους και 8/12 δίποντα, ενώ για τους ηττημένους ο Ντέβιον Μπέρι, μετά από 39 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα στο παρκέ, είχε 27 πόντους με 6/13 τρίποντα αλλά και την χαμένη επίθεση στο τέλος που στοίχησε για τον Πανιώνιο.

ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕ Ο «ΚΑΥΤΟΣ» ΓΚΡΕΪ

To δύσκολο για το Περιστέρι ήταν να μπορέσει να μάθει κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, να παίζει χωρίς τον Χάροου. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν γρήγορα με έξι πόντους από τρίποντο του Μπέρι (7-13). Ο Τέιλορ έκανε το 9-14 και το 11-16, με τον Κάλαχαν να μειώνει στους 3 (13-16) και τον Ντάνιελ να φτάνει το ματς στο 15-16. Ο Γκρέι με έξι σερί πόντους έκανε το 21-16 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου στο Περιστέρι.

Ο Μπέρι ισοφάρισε, ο Γκρέι συνέχισε το τρελό του πρώτο ημίχρονο και με πόντους του το ματς έφτασε στο 29-24 για τους γηπεδούχους.

Και πάλι ο Μπέρι μείωσε με τρίποντο (29-27), Μουράτος και Σκορδίλης έκαναν το 33-27, με τον τελευταίο μάλιστα να καρφώνει για το +8 της ομάδας του (35-27).

Ο Οικονόμου έσπευσε να πάρει τάιμ άουτ, ο Σίνγκλερ μείωσε εκ νέου, όμως η ομάδα της Νέας Σμύρνης έμεινε άποντη στα επόμενα 2 λεπτά, με τον Γκρέι να κλείνει το ημίχρονο με 17 πόντους και να διαμορφώνει το 38-30. Το 38-34 έδινε το δικαίωμα στον Πανιώνιο να πιστεύει ότι τίποτα δεν έχει χαθεί, αφού η τρίτη περίοδος θα ξεκινούσε έχοντας μόλις 4 πόντους διαφορά από τον αντίπαλό του.

ΚΑΛΟΣ Ο ΜΠΕΡΙ, ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε ποιότητα και από τις δύο πλευρές. Πολλά φάουλ και αστοχία, με το Περιστέρι να παραμένει κυρίαρχο αρχικά και με τον Σίρκο και τον Γκρέι ήταν μπροστά με 43-38. Με τον Σίνκλερ για πρωταγωνιστή και τον Παπαντωνίου συνοδοιπόρο, ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 43-43, με τον Αμερικανό να κάνει και το 45-47!

Ο Βασιλόπουλος προσέφερε νέο προβάδισμα στην ομάδα του με τρίποντο (48-47), Οστιν ισοφάρισε με μία βολή και το παιχνίδι στο 48-48 να θέλει 2:51 για την έναρξη της τελευταίας περιόδου.

Ο Κάλαχαν έγραψε το 50-48 με το 52-51 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου στο Περιστέρι.

Και γιατί να τα παρατήσει ο Πανιώνιος; Αντιθέτως, βλέποντας ότι η απουσία του Χάροου δημιουργούσε ανισορροπία στους γηπεδούχους, προηγήθηκε με έξι πόντους με νέο τρίποντο του Μπέρι (52-58). Ο Σίνγκλερ έκανε το 52-60, βάζοντας σε νέο προβληματισμό τον Αργύρη Πεδουλάκη, με τον Δίπλαρο να πετυχαίνει και το 55-62 με όμορφο λέι απ. Το Περιστέρι πλησίασε κι άλλο, ο Σίρκο έκανε το 59-62 και ο Μπέρι στη συνέχεια χρεώθηκε τεχνική ποινή μετά από φάουλ στον Βασιλόπουλο.

Από τις βολές που προέκυψαν το ματς πήγε στον πόντο (61-62), με τον Πανιώνιο να προσπαθει να μείνει μπροστά στο σκορ.

Ο Μπέρι πέτυχε το 63-67, ο Κάλαχαν μείωσε στον πόντο, όμως ο Παπαντωνίου διαμόρφωσε το 66-69.

Η μπάλα κατέληξε στον Μπέντιλ για το Περιστέρι με τον Γκανέζο φόργουορντ να εκτελεί από τα 6,75μ και να ισοφαρίζει για την ομάδα των δυτικών προαστίων (69-69). Σίρκο και Μπέντιλ κράτησαν την ισοπαλία στο 71-71, ο δεύτερος επέστρεψε ξανά στην γραμμή της φιλανθρωπίας μετά από φάουλ του Όστιν και με 1/2 έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 38,5» για το τέλος.

Ο Μπέρι τα έβαλε με όλους τους παίκτες του Πεδουλάκη, εννοείται πως αστόχησε, και στην επόμενη φάση οι Κυανέρυθροι έκαναν φάουλ και πάλι στον Μπέντιλ για να τον στείλουν στις βολές.

Αυτός πέτυχε και τις δύο και με το σκορ στο 74-71 έμεναν 14,1 δευτερόλεπτα για τον Πανιώνιο. Ο Σινγκλέρ βρήκε το ελεύθερο τρίποντο, δεν το έβαλε και το Περιστέρι κατέκτησε μία ακόμη νίκη στην ξέφρενη φετινή του πορεία στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71