ΑΕΚ – Προμηθέας Πάτρας 83-62

Η ΑΕΚ συνέτριψε με 83-62 τον προμηθέα στο ΟΑΚΑ και γιόρτασε την κατάκτηση του Διηπειρωτικού.

Με… φόρα από το Ρίο ντε Τζανέιρο η ΑΕΚ επικράτησε άνετα με 83-62 του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ και έστησε πάρτι για τα επινίκια της κατάκτησης του Διηπειρωτικού Κυπέλλου μαζί με τους φιλάθλους της.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι από το 16΄ και έπειτα είχε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα και με εξαίρεση ένα διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκείνη που κρατούσε στα χέρια της τα ηνία του αγώνα παίρνοντας μάλιστα και τη διαφορά από τους Πατρινούς.

Οι «πορτοκαλί» μάλλον είχαν μείνει στο… Καρναβάλι και παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Μάλιστα στο 34’ έχασαν και τον Λίποβι με διάστρεμμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε την υπεροχή από το 13’ και έπειτα, καθώς η άμυνά της επικεντρώθηκε στην περιφέρεια του Προμηθέα, την οποία ανάγκασε να κάνει αρκετά λάθη και να οργανώσει κακές επιθέσεις.

Με τον Τζέιμς και τον Γκρίφιν να δίνουν λύσεις στην επίθεση η ομάδα του Μπάνκι προηγήθηκε με 39-26 στο 17’ και τελείωσε τη δεύτερη περίοδο με 42-28.

Ο Προμηθέας αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Ελις και τον Τσαϊρέλη και μείωσε σε 59-53 στο 28’ εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση των γηπεδούχων και την κακή αμυντική τους συμπεριφορά.

Η ΑΕΚ ανασυντάχθηκε και με τους Ματσιούλις και Τζέιμς να σκοράρουν έκανε σερί 9-0 κάνοντας το σκορ (68-53 στο 33’). To… νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι μέσα σε γενική αποθέωση από τους περίπου 7 χιλιάδες φιλάθλους τους έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 83-62 καλύπτοντας και τη διαφορά με την οποία είχαν χάσει στην Πάτρα (79-69).

Από την ομάδα του Μπάνκι οι Ματσιούλις 918π.), Τζέιμ,ς (15π, 5/5διπ, 1/1τριπ., 6ριμπ) και Γκρίφιν (13π.0 ήταν καλύτεροι, ενώ από τον Προμηθέα διασώθηκαν οι Τσαϊρέλης (11π.) και Ελις (10π.), ενώ ο Μπράουν ήταν κακός με μόλις 9 πόντους και ¼ τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-28, 61-53, 83-62