Ρέθυμνο – Πανιώνιος 65-72

Η ομάδα της Νέα Σμύρνης επικράτησε με 72-65 στην έδρα του Ρεθύμνου, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή, αφήνοντας τους γηπεδούχους στον πάτο της βαθμολογίας.

Μεγάλο διπλό στην έδρα του Ρεθύμνου για τον Πανιώνιο, που επικράτησε με 72-65 και έκανε αποφασιστικό βήμα στη μάχη για την παραμονή, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 5-14.

Η κρητική ομάδα μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μπαρτ, πήρε προβάδισμα πέντε πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (24-19).  Ο παίκτης του Ρεθύμνου συνέχισε να κάνει… πάρτι στο παρκέ και με αυτόν ως σημείο αναφοράς, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 43-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Ντέβιον Μπέρι, ο Πανιώνιος ξεκίνησε να «ροκανίζει» την διαφορά και σε συνδυασμό με τις κακές επιθετικές επιλογές των Κρητικών, έριξε τη διαφορά στον πόντο (59-58) στο τέλος της 3ης περιόδου. Στην τελική ευθεία του ματς, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο ψύχραιμοι και παρότι βρέθηκαν στο -5 (63-58),  κατάφεραν να προηγηθούν με 67-65 47 δεύτερα πριν τη λήξη και εν τέλει να πάρουν τη νίκη με 72-65.

Για το Ρέθυμνο τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπαρτ με 34 πόντους, ενώ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης εκπληκτικός ήταν ο Μπαρτ με 30 πόντους και 7 ριμπάουντ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Χάρις με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 19-16, 16-23, 6-14