ΠΑΟΚ – Ήφαιστος Λήμνου 73-75

Η ομάδα της Λήμνου κέρδισε με 75-73 τον ΠΑΟΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Την πρώτη του νίκη μέσα στην Πυλαία πήρε ο Ηφαιστος που επικράτησε με 75-73 του ΠΑΟΚ και έκανε σημαντικό βήμα για τα πλέι όφ.

Οι νησιώτες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη.

Ο Ήφαιστος αιφνιδίασε τους Θεσσαλονικείς, παίζοντας πάρα πολύ καλά στην άμυνα και περιόρισε τους Γκος και Χάτσερ, οι οποίοι είχαν αναλάβει το σκοράρισμα.

Ο Φρεϊμάνις κέρδιζε τις «μάχες» μέσα στις ρακέτες και οδηγούσε την ομάδα της Λήμνου, που προηγήθηκε με 15-23 στο 9’ και με 25-37 στο 14’.

Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια και δεν μπορούσαν να βρουν απαντήσεις με τους νησιώτες να έχουν για την ώρα τον έλεγχο.

Στη συνέχεια όμως με τους Χρυσικόπουλο και Γκος να βρίσκουν το δρόμο για το καλάθι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει και να κλείσει το πρώτο μέρος με 38-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 41-41 στο 13’, αλλά είχε και πάλι πρόβλημα με την αστοχία από την περιφέρεια με συνέπεια ο Ήφαιστος που έβαλε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και είχε καλύτερες επιθέσεις να προηγηθεί με 44-50 στο 26’ και να κλείσει την περίοδο με 48-54.

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο- πόντο ως το τέλος, εκεί όπου στα 39’’ ο Ζάρας μείωσε σε 71-73 με βολές και στα 14’΄ο Γκλότσερ αστόχησε, ενώ 4’’ αργότερα ο Γκος με βολές ισοφάρισε σε 73-73 και ο Φρεϊμάνις με δίποντο στην εκπνοή έκανε το 73-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 48-54, 73-75.