Προμηθέας Πάτρας – Ήφαιστος Λήμνου 73-68

Ο Προμηθέας επικράτησε με 73-68 του Ήφαιστου στην Πάτρα και συνεχίζει να «φλερτάρει» με την 4η θέση της Basket League.

Πολύ σημαντική νίκη για τον Προμηθέα, στην προσπάθεια για είσοδο στην πρώτη 4άδα του πρωταθλήματος. Η πατρινή ομάδα επικράτησε εντός έδρας με 73-68 του Ήφαιστου Λήμνου και συνεχίζει να ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στην 4η θέση.

Αρκετά μοιρασμένο το παιχνίδι από το ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους γηπεδούχους να κλείνουν την 1η περίοδο με ισχνό προβάδισμα (21-20). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έφτασαν στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα του ματς λίγο πριν το ημίχρονο (37-26 στο 17′), ωστόσο ένα μικρό σερί της νησιωτικής ομάδας έριξε τη διαφορά στους 4 στο τέλος της 2ης περιόδου (42-38 σκορ ημιχρόνου).

Ο Ήφαιστος μπήκε πιο δυναμικά στο 3ο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (42-44), το οποίο μάλιστα αύξησε στο τέλος της περιόδου (57-60). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά μέχρι και 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (65-67), ωστόσο ένα 5-0 των γηπεδούχων άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Ο Προμηθέας μέσα από τη σφιχτή του άμυνα κράτησε για ώρα δίχως καλάθι τους φιλοξενούμενους και διατηρώντας το πάνω χέρι μέχρι το τέλος έφτασε στη νίκη με 73-68.

Πολύ καλό παιχνίδι για τους νικητές από τον Τόνι Μέιερ (13π), Λίποβι (13π, 5ρ, 6ασ) και Παρκς (13π, 13ρ), ενώ για τον Ήφαιστο οι Έβανς (12π, 10ρ) και Μπρέιζελτον (14π) ήταν οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-38, 57-60, 73-68