ΓΣ Κύμη – Ήφαιστος Λήμνου 90-83

Η Κύμη επικράτησε του Ήφαιστου Λήμνου με 90-83 σε έναν πολύ σημαντικό αγώνα για τη μάχη της παραμονής στην Basket League.

Η Κύμη υποδέχτηκε τον αδιάφορο Ήφαιστο Λήμνου σε ένα ματς που ήθελε μόνο νίκη για να παραμείνει πάνω από το Ρέθυμνο και τη ζώνη υποβιβασμού.

Η πρώτη περίοδος άνηκε στους φιλοξενούμενους που έκλεισε με ένα υπέρ τους +4 (19-15), για να απαντήσουν οι Ευβοιώτες παίρνοντας το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (39-36).

Από εκεί και πέρα το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια μάχη με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Η κατάσταση όμως άλλαξε στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο όταν όλοι παίκτες της Κύμης πήραν ένα προβάδισμα 5 πόντων στο ξεκίνημα (63-58) το οποίο δεν απώλεσε ποτέ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης που ολοκληρώθηκε με το χορταστικό 90-83 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Σαγκς (24π/6 ριμπ), Καβαλιάουσκας (18π) και Τουντζιαράκης (14π/11 ριμπ) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, την ώρα που η τριάδα των Έβανς (19π/8 ριμπ), Φρεϊμάνις (15π) και Μπρέιζελτον (13π/5 ασίστ) προσπάθησε χωρίς αποτέλεσμα για την ομάδα της Λήμνου.

Η Κύμη ανεβαίνει έτσι στους 29 βαθμούς με ρεκόρ 6-17 την ώρα που ο Ήφαιστος έπεσε στο 12-11 με τρεις ακόμα αγωνιστικές να απομένουν.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83