Λαύριο – Χολαργός 76-69

Με ντεμαράζ 21-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Λαύριο «λύγισε» τον Χολαργό και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα όσον αφορά την παραμονή.

Σε ένα ματς με «άγρια ομορφιά» το Λαύριο επικράτησε στην έδρα του με 76-69 του Χολαργού και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του. Στο 7-17 η ομάδα του Χρήστου Σερέλη που είχε σε εξαιρετική μέρα τους Ντορόν Λαμπ και Μίλος Μιλόσεβιτς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο Χολαργός από την άλλη, μετά τη νίκη του επί του Άρη, γνώρισε τη 13η ήττα του, πληρώνοντας την αστοχία του (22/51 δίποντα).

Η ομάδα της Λαυρεωτικής έφτασε στην επικράτηση με ντεμαράζ και επιμέρους σκορ 21-12 στην τελευταία περίοδο.

Ο Ζερμέιν Λοβ με σκόραρε 22 πόντους με 9/14 σουτ εντός πεδιάς προσπάθησε περισσότερο για τους φιλοξενούμενους.

Η τελευταία φορά που ο Χολαργός προηγήθηκε στο ματς ήταν 7’ και 27’’ πριν την λήξη με δύο βολές του Χόκινς (60-59). Οι γηπεδούχοι με σερί 9-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Λαμπ, ξέφυγαν με 68-60 στο 35’ και η νίκη τους «σφραγίστηκε» με δύο ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Λαμπ, Βασίλη Χαραλαμπόπουλου που διαμόρφωσαν το 76-65, με 1’ και 10’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-38, 55-57, 76-69