Περιστέρι – Ήφαιστος Λήμνου 74-64

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, επικρατησε με 74-64 του Ηφαίστου, έκανε το 2-1 στη σειρά και στους "4" των πλέι οφ φιλοξενεί με πλεονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό, σφραγίζοντας το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης σεζόν

Τα πάντα είχε αυτή η σειρά. Ντέρμπι μέχρι τέλους, ανατροπές στο σκορ, όμορφο μπάσκετ, ζήλο για το τελικό θετικό αποτέλεσμα. Το Περιστέρι όμως άνοιξε τα.. φτερά του, επικράτησε με 74-64 του Ηφαίστου Λήμνου στο Ανδρέας Παπανδρέου, κάνοντας το 2-1 στη σειρά, κατακτώντας μία νίκη που το έφερε στους ημιτελικούς των πλέι οφ της Betshop Basket League.
Εκεί το περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός, τον οποίο βέβαια θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας με τη σειρά να τελειώνει στις 3 νίκες.

Δεν είναι όμως μόνο αυτό το ευχάριστο νέο για την ομάδα των δυτικών προαστίων. Η νικη αυτή έδωσε στο Περιστέρι το εισιτήριο για Basketball Champions League της επόμενης σεζόν, με το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη να επιστρέφει στα ευρωπαϊκά σαλόνια! Κορυφαίος για τους νικητές ο Ζωής Καράμπελας, ο οποίος γύρισε το παιχνίδι με την είσοδο του στο τρίτο δεκάλεπτο και ήταν ο παίκτης κλειδί για την πρόκριση στους ημιτελικούς.

Η εξέλιξη του ματς

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο για τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι γρήγορα πέρασαν με εφτά πόντους διαφορά (15-8), όμως δύο τρίποντα από τον Σταμάτη και τον Χαριτόπουλο έφεραν το 15-14 στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Μάλιστα οι νησιώτες πέρασαν με τις βολές του Μούρτου, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 17-16 με το λέι απ του Μπέντιλ.

Η παραγωγή του σκορ έπεσε, οι ομάδες έπαιξαν.. ξύλο στην άμυνα με τον Μπέντιλ ξανά να στέλνει το ματς στο +7 για την ομάδα του, με τον Ηφαιστο να μην τα παρατάει. Ο Χαριτόπουλος το πήρε προσωπικά και με 7 σερί πόντους μείωσε στο 27-25 για το συγκρότημα του Μανωλόπουλου, ο Φρεϊμανις ισοφάρισε με τρίποντο, Καράμπελας και Μούρτος σκόραραν εκατέρωθεν για να οδηγηθούν οι ομάδες στο 31-31 για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με τον Αγραβάνη πρωταγωνιστή το Περιστέρι έκανε το 36-31, αλλά ο Ουίγγινς ισοφάρισε με προσωπικές ενέργειες. Ο Ήφαιστος με τον Γκοτσερ πέρασε με τρεις (36-39) και ο Σμιθ πραγματοποιησε το 38-42 με τρίποντο. Οσο το Περιστέρι τα έσπαγε από την περιφέρεια (1/15 τρίποντα) δεν είχε ελπίδες, με τον Αμερικανό γκαρντ των φιλοξενούμενων να συνεχίζει ακάθεκτος.
Η απόσταση εφτασε στους 8 (40-48 από βολές του Σμιθ), Ντανιελς και Φλέμινγκς μείωσαν σε 44-48 και ο Καράμπελας με το δεύτερο τρίποντο μετά από 18 προσπάθειες για το Περιστέρι, διαμόρφωσε το 47-48.

Χέρι χερι μπήκαν οι δύο ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 47-49, ο Καράμπελας και πάλι… χτύπησε από τα 6,75μ για το 50-49,με τον Μπέντιλ να δίνει προβάδισμα τριών πόντων.
Το επιμέρους σκορ της ομάδας των δυτικών προαστίων έφτασε στο 14-1, με τον Ντάνιελς να κάνει το 54-49. Ο Ήφαιστος έμεινε για ώρα αποντος, οι γηπεδούχοι με βολές ξέφυγαν με 9 πόντους (58-49) και ο νεαρός ταλαντούχος γκαρντ του Περιστερίου έστειλε το ματς στο 60-49.

Ο Σμιθ ανέλαβε πρωτοβουλίες και με 5 σερί πόντους μείωσε σε 60-54, αλλά ο Μπέντιλ πήρε από το χεράκι την ομάδα του και ήταν ο λόγος του +10 του συγκροτήματος του Αργύρη Πεδουλάκη. Ο Αγραβάνης σκόραρε για το 66-54 με τρία λεπτά για το τέλος, με τον Ηφαιστο απλά να προσπαθεί να πλησιάσει χωρίς επιτυχία πάντως. Ο Σμιθ με γκολ φάουλ έκανε το 69-62, αλλα πάρα την πίεση, το Περιστέρι πήρε τη νίκη και την πρόκριση στους «4» των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 7 (0/5 τρίποντα), Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 (6 ριμπάουντ), Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φρεϊμάνις 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 23 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη) Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Χαριτόπουλος 12