Ηφαιστος – Ρέθυμνο 66-50

Σε ένα αμφίρροπο για τρεις περιόδους παιχνίδι στη Λήμνο, ο Ήφαιστος πήρε τελικά τη νίκη με 66-50 κόντρα στο Ρέθυμνο και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα.

Με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να σημειώνει τον πρώτο πόντο της χρονιάς από τη γραμμή των βολών στη Λήμνο και τον Ραμόν Χάρις με τρίποντο να βάζει το πρώτο καλάθι της χρονιάς, ξεκίνησε το πρωτάθλημα της σεζόν 2019-2020 στην Basketleague με την αναμέτρηση Ήφαιστος – Ρέθυμνο, με την ομάδα της Λήμνου να παίρνει τη νίκη με  .

Μετά το αρχικό 0-4 του Ρεθύμνου, ο Ήφαιστος έτρεξε ένα σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με +3. Οι Κρητικοί όμως προσπέρασαν εκ νέου, προηγήθηκαν ακόμα και με 9 πόντους (18-27) στο 13′ και έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι.

Ο Ήφαιστος όμως δεν πέταξε λευκή πετσέτα, έτρεξε ένα επιμέρους 14-3 από το σημείο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-27 στο 13′, δεχόμενος δηλαδή μόνο τρεις πόντους στα τελευταία επτά λεπτά, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με σκορ:32-30.

Το Ρέθυμνο μέχρι τα… μισά της διαδρομής είχε 6/16 τρίποντα και 3/10 δίποντα, ενώ ο Ήφαιστος 11/14 δίποντα και 2/16 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Λήμνου έτρεξε ένα σερί 7-0 και ξέφυγε με την μέγιστη διαφορά της στο ματς. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και ο Ήφαιστος ήταν πλέον το μεγάλο αφεντικό της αναμέτρησης και στο +9! Ενώ στη συνέχεια είχαμε και διψήφια διαφορά πόντων.

Το πρώτο νησιώτικο ντέρμπι της νέας Basket League στο κλειστό Νίκος Σαμαράς βρήκε τον Ήφαιστο νικητή με +16, με πρωταγωνιστή και πρώτο σκόρερ τον εντυπωσιακό Σμιθ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-30, 51-42, 66-50