Άρης – ΠΑΟΚ 85-82 (70-70 κ.δ)

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ως τα τελευταία δευτερόλεπτα, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ο Άρης ήταν πιο ψύχραιμος στην παράταση (70-70 κανονική διάρκεια) και με πιο σωστές επιλογές επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 85-82!

Το Παλέ ήταν ασφυχτικά γεμάτο. Οι φίλοι του Άρη ήθελαν μια νικηφόρα πρεμιέρα, πόσο μάλλον όταν απέναντί τους είχαν τον αιώνιο αντίπαλο. Η εξέλιξη του αγώνα πάντως, δικαίωσε τους πάντες. Ένα πραγματικό ντέρμπι. Με αγωνία ως το τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, κρίθηκε τελικά από τις βολές του Μποχωρίδη.

Για την ακρίβεια, από την μία εύστοχη βολή και από το δικό του επιθετικό ριμπάουντ που διαμόρφωσε το τελικό 85-82, με τους Κιτρινόμαυρους να παίρνουν το ντέρμπι και να ξεκινούν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της νέας σεζόν, δείχνοντας παράλληλα ποιος είναι το… αφεντικό της Θεσσαλονίκης!

Ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι γηπεδούχοι, με τον Δικέφαλο του Βορρά να επιστρέφει στην εκπνοή, να οδηγεί το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο κι εκεί… να αυτοκτονεί.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μαρκόπουλου ο Μποχωρίδης, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους. Ο Σμιθ από πλευράς ΠΑΟΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση (28 πόντοι) και ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν διστακτικά το παιχνίδι. Καμία δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, ο Άρης ήταν άστοχος από τα 6,75, και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Δικέφαλο να προηγείται με +2 (14-16). Η δεύτερη ήταν ολοκληρωτικά κιτρινόμαυρη! Δεν υπήρχε τομές που να υστερούν οι γηπεδούχοι έναντι του αντιπάλου τους. Το εις βάρος τους 18-20 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έγινε 28-20 (15’) με ένα εντυπωσιακό σερί 10-0.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη στο +11 να έχει επιβάλει το παιχνίδι του (39-28). Μετά τη διακοπή, ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αισθητά και μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε σε εκείνον. Με «καυτό» Σμιθ οι Ασπρόμαυροι πλησίασαν στους 7 πόντους (41-34 στο 21’), αλλά ο Άρης βρήκε πάλι λύσεις για να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ.

Με επιμέρους 8-2 όμως ο ΠΑΟΚ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -4 (52-48 στο 30’).Η τέταρτη περίοδος και τελευταία περίοδος, ήταν συγκλονιστική. Το σκορ ήταν αμφίρροπο, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Σαρικόπουλο σε 59-59 (34’) και όλα ξεκίνησαν από το… μηδέν.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 70-67 στα 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ωστόσο ο Σμιθ ήταν killer, εκτέλεσε έξω από τα 6,75 μ. και ισοφάρισε σε 70-70 στέλνοντας το ματς στην παράταση, αφού στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Μιλόσεβιτς έκανε airball.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η αγωνία ανέβηκε κατακόρυφα. Οι δύο ομάδες έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση και αρκετά λάθη. Ο ΠΑΟΚ τα εκμεταλλεύτηκε πρώτος κάνοντας το 77-80. Όμως ο Άρης απάντησε άμεσα και με 5-0 ανέκτησε το προβάδισμα (82-80) με 32 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 82-82, όμως ο Μποχωρίδης είχε τον τελευταίο λόγο. Κέρδισε φάουλ από τον Τσόχλα, πήγε στις βολές. Ευστόχησε στην πρώτη, έχασε τη δεύτερη, αλλά πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε για το τελικό 85-82!

Προεξέχοντος του Ντραγκίσεβιτς ο Άρης έτρεξε ένα 9-2 και έφτασε στο +7 (68-61). Οι φιλοξενούμενοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και ο Σμιθ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής εκείνη την στιγμή στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 39-28, 52-48, 70-70, 85-82.

ΑΡΗΣ: Μιλόσεβιτς 6 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 24 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τάλτον 3 (0/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Μόρις 11 (1), Ντραγκίτσεβιτς 17 (7/8 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλαφτσάκης 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλιώνης, Σακελλαρίου, Γκετσεβίτσιους 13 (2/7 τρίποντα), Γκάγκιτς 3.

ΠΑΟΚ: Σαρικόπουλος 8 (7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 8 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λιούις 6 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σμιθ 28 (7/10 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσόχλας 7 (1), Σχίζας, Καραμανώλης, Καρράς, Μπεστ (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Νόουλς 8 (8 ριμπάουντ).