ΠΑΟΚ – Λάρισα 87-61

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και με όπλο την άμυνα «καθάρισε» τη Λάρισα με 87-61, «ρεφάροντας την ήττα της πρεμιέρας από τον Άρη. Συγκινητικές στιγμές στο Παλατάκι, φόρος τιμής για τους έξι αδικοχαμένους οπαδούς.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στο Παλατάκι κόντρα στη Λάρισα, διέλυσε τους νεοφώτιστους με 87-61 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Bsket League μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Άρη. Ο Δικέφαλος του βορρά ουσιαστικά καθάρισε το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο χάρη στην εξαιρετική του άμυνα, όπου δέχτηκε μόλις 5 πόντους.

Παράλληλα, στις κερκίδες εκτυλίχθηκαν συγκινητικές στιγμές με τον Δικέφαλο να τιμά τη μνήμη των έξι αδικοχαμένων οπαδών του καταθέτοντας στεφάνια, ενώ και οι παίκτες της Λάρισας άφησαν από ένα τριαντάφυλλο εις μνήμην των θυμάτων.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με λυσσαλέα άμυνα πήραν προβάδισμα 14 πόντων στην πρώτη περίοδο. Το αξιοσημείωτο είναι πως οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/15 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ σούταραν με 21/66 σε όλο το ματς.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 31-11, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να είναι στο 39-22. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Λάρισας μείωσε σε 47-33, αλλά ο Σμιθ ανέβασε τον δείκτη του σκορ για τον ΠΑΟΚ και ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς.

Στην τέταρτη περίοδο το ματς δεν γινόταν να αλλάξει με την ομάδα του Φλεβαράκη να εκτοξεύει τη διαφορά και να ολοκληρώνει το ματς με το σκορ στο 87-61. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Δικέφαλος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Basket League, καθώς στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί στο «Νίκος Γκάλης» από τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 19-5, 39-22, 62-43, 87-61

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 7, Γουίγκινς 12 (1), Λούις 8 (3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σμιθ 24 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Εγκεκέζε 4, Μαργαρίτης 4, Τσόχλας 5 (1), Σχίζας 2, Χατζηνικόλας 2, Μπεστ 6 (2), Νόουλς 13 (6/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Λάρισα (Φραγκιάς): Τσιλούλης 1, Παρκς 14 (6/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάμιλτον 5 (1), Ρέινολντς 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαντωνίου (0/5 σουτ), Χείλαρης 6, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 22 (3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Φλόιντ 4