Λαύριο – Παναθηναϊκός 81-112

Ο Παναθηναϊκός «σάρωσε» το Λαύριο με 112-81 εκτός έδρας με επιθετικό ρεσιτάλ του Τζίμερ Φριντέτ (24π) και εξαιρετικούς Παπαγιάννη (16π) και Παπαπέτρου (14π, 5ρ, 4ασ).

Ούτε καν που… ίδρωσε. Ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον εξαιρετικό Φριντέτ και τους σταθερά ανεβασμένους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου, διέλυσε το Λαύριο με 112-81 εκτός έδρας και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα της Basket League.

Οι «πράσινοι» δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα κόντρα στην ομάδα της Ανατολικής Αττικής, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 33-18. Στη συνέχεια διατηρούσαν άνετα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, διευρύνοντας την μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Ο Τζίμερ Φριντέτ πραγματοποίησε το πρώτο του «μεγάλο» επίσημο παιχνίδι με το «Τριφύλλι» σταματώντας στους 24 πόντους (σε 23 λεπτά συμμετοχής), έχοντας και 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος. Εξαιρετικός και πάλι ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους, πολύ καλός και ο Παπαπέτρου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Θετικός μετά από καιρό ο Νίκος Παππάς με 11 πόντους. Από πλευράς γηπεδούχων πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ουάτσον με 22 και Άλμαν με 15 πόντους.

Το παιχνίδι

Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί στο παρκέ πετυχαίνοντας 8 γρήγορους πόντους (μαζί με 3 ριμπάουντ), ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (8-15 στο 5′). Ο Κάιλ Άλμαν (8 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) κρατούσε σχεδόν μόνος την διαφορά από το να ξεφύγει, ωστόσο οι «πράσινοι» έδειχναν από νωρίς τις διαθέσεις τους κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +15 (18-33).

Με τον Έλληνα σέντερ να συνεχίζει ασταμάτητος η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισε με το πόδι στο «γκάζι», βρίσκοντας παράλληλα σκορ και από τα 6,75. Το Λαύριο χάρη στους Ουάτσον και Άλμαν ακολούθησε τους φιλοξενούμενους στο υψηλό σκορ, ωστόσο δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να κάνει κάτι ώστε να μειώσει την διαφορά, με το «Τριφύλλι» να κλείνει το ημίχρονο στο +18 (44-62). Η δεύτερη περίοδος άνηκε στον Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος σε αυτό το διάστημα μέτρησε 13 πόντους (17 συνολικά στο ημίχρονο).

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε και άλλο τη διαφορά στην 3η περίοδο, φτάνοντας την πάνω από τους 20 πόντους (51-73 στο 25′), ενώ στο 27′ η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων έφτασε τους 30 (51-81), την ώρα που ο Αργύρης Πεδουλάκης δοκίμασε τους Φριντέτ και Παππά στην θέση «1», δίνοντας ανάσες στον Νικ Καλάθη.

Οι «πράσινοι» έφτασαν και ξεπέρασαν την 100άρα λίγο πριν τα μισά της 4ης περιόδου δια χειρός Βουγιούκα (64-101 στο 33′), με τον «Άρτζι» να ρίχνει στο παιχνίδι και τον Κώστα Παπαδάκη, τις δύο ομάδες να παίζουν «ελεύθερα» χαρίζοντας πολλές ωραίες φάσεις μέχρι το τελικό 81-112.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στην Ευρωλίγκα και την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Βιλερμπάν, την ερχόμενη Πέμπτη (10/10, 21:45) με στόχο το 2/2 στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 44-62, 61-91, 81-112