ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 93-69

Με τον Λάνγκφορντ (25π.) σε εκπληκτική κατάσταση η ΑΕΚ επικράτησε του Κολοσσού με 93-69 στο ΟΑΚΑ και πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Basket League.

Πρώτη νίκη για την απολαυστική ΑΕΚ στη φετινή Basket League με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να επικρατεί εύκολα με 93-69 του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι «καυτός» έχοντας 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 25 συνολικά αλλά και με τον Κέντρικ Ρέι να προσθέτει άλλους 23 δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στη νίκη.

Για τον Κολοσσό αυτοί που ξεχώρισαν ήταν ο Κρομά (15 π., 8 ρ., 7 ασ.) και ο Μπρέιζελτον (11 π., 4 ασ.), αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγουν την βαριά ήττα.

Το ματς

Η ΑΕΚ έδειξε από το ξεκίνημα τις διαθέσεις της με τον Λάγκφορντ να είναι η κύρια αιχμή της επιθετικά και ξέφυγε με +7 στο 7′ (12-5). Η περίοδος βρήκε την Ένωση να προηγείται με 20-14 και να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς.

Ο Κολοσσός έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους με τρίποντο του Παύλος (23-20 στο 12’) αλλά η ΑΕΚ με σερί 7-0 ανέβασε την ανέβασε στους 10 (30-20 στο 13’) και το ημίχρονο βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» στο +16 με 45-29.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ ήθελε να τελειώσει το ματς και αυτό έκανε. Η διαφορά έφτασε στο +21 (52-31 στο 23’), ο Κολοσσός απάντησε με ένα 8-0 (52-39 στο 25’) αλλά κάπου εκεί και με τον Γιαννόπουλο να αναλαμβάνει κι εκείνος δράση από τα 6.75 η περίοδος έκλεισε στο +20 (71-51).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, ο Παπαθεοδώρου έδωσε χρόνο και σε παιδιά που δεν είχαν παίξει πολύ αλλά η ΑΕΚ δεν χαλάρωνε και με τον Ρέι να «πυροβολεί» έφτασε τελικά στη νίκη με 93-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 71-51, 93-69

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 23, Λάνγκφορντ 25, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 6, Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 1, Γκίκας, Μαυροειδής 10 (8 ριμπ.), Σαντ-Ρος 1 (12 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κλ.), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 12, Γιάνκοβιτς 11

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 4, Μπρέιζελτον 11, Τζάκσον 8, Μαραγκός 8, Πουλιανίτης, Μπρούσεβιτς 3, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 3, Ντάνιελς 6, Κρομά 15 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Τουντζιαράκης 2, Παύλος 9