Λάρισα- Ηρακλής 74-87 (pics)

Ο Ηρακλής νίκησε την Λάρισα εκτός έδρας με 87-74, πήρε το πρώτο του διπλό στην Basket League και σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του με τον Γιάννη Καστρίτη στον πάγκο του.

Πρωταγωνιστές για τον Ηρακλή ο Γκάρετ με 15 πόντους, τον ακολούθησαν οι Χάνλαν (14) και Σούλερ (14), ενώ για τους φιλοξεούμενους δεν έφτανε η εκπληκτική παράσταση του Ρέινολντς, ο οποίος τελείωσε με 23 πόντους.

Ο «Γηραιός» έκλεισε το παιχνίδι με εκπληκτικά ποσοστά, μετρώντας 23/30 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 8/14 βολές, 32 ριμπάουντ και 29 ασίστ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλπετο, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να κάνει ένα σερί 0-6 μετά το 21-22 και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +7 (21-28).

Ο Ηρακλής έφτασε στο +10, 3’40» πριν το ημίχρονο, φτάνοντας στο 30-40. Ο «Γηραιός» μετρούσε απίστευτα ποσοστά στα δίποντα (10/13), την ώρα που είχε μοιράσει ήδη 15 ασίστ. Ο Ρέινολντς πάλευε απελπιστικά μόνος για τους γηπεδούχους, καταφέρνοντας με συνεχόμενους πόντους να μειώσει σε 40-45 στο ημίχρονο.

Η Λάρισα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να γυρίσει την κατάσταση και αφού ισοφάρισε σε 47-47, προηγήθηκε 56-50 με αιχμή του δόρατος τον Χάρις. Η ομάδα του Καστρίτη όμως με ένα σερί 3-9 έκλεισε το τρίτο δεκάλπετο στο +1 (59-60).

Η τέταρτη περίοδος όμως κάθε άλλο παρά ντέρμπι ήταν, με τον Ηρακλή να «πυροβολάει» από τη γραμμή του τριπόντου, με τους Σούλερ και Γκάρετ (63-74). Από τη στιγμή που πήραν διψήφια διαφορά οι νεωφότιστοι, δεν κοίταξαν ξανά πίσω, φτάνοντας εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό 87-74.

Δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87