Προμηθέας – Κολοσσός 81-80

Παρά το γεγονός πως στο τέλος της τρίτης περιόδου βρέθηκε να χάνει με διαφορά 6 πόντων, ο Προμηθέας κατάφερε να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι με τον Κολοσσό στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 81-80.

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα έπειτα από το… δυσάρεστο διάλειμμα της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Το σύνολο του Μάκη Γιατρά υποδέχθηκε τον Κολοσσό Ρόδου στην Πάτρα και παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο -6 στο τέλος της τρίτης περιόδου, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη με 81-80.

Κορυφαίοι οι Μπαμπ (22 π.) και Αγραβάνης (17π.) για την ομάδα της Πάτρας που έφτασε τις 3-1 νίκες και περιμένει πλέον με… περίσσια αυτοπεποίθηση την Βίρτους, ενώ αντίθετα ο Κολοσσός γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα σε τέσσερις αγωνιστικές.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από το τρίποντο (12-15, 5:42), όμως ο Προμηθέας Πατρών απάντησε με σερί 9-0 για το 21-15 με τον Κασελάκη, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 21-17.

Παρόλα αυτά, η ομάδα της Ρόδου βρήκε περισσότερο ρυθμό με το πέρας του χρόνου και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-45, κλείνοντας τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 18-28!

Οι Πατρινοί έκαναν το comeback στο τέταρτο δεκάλεπτο, έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-6 και προηγήθηκαν με 78-70 με τις 2/2 βολές του Μπαμπ στα 2:06 για το τέλος.

Ο Κολοσσός, με τη σειρά του, προσπάθησε να επαναφέρει το υπέρ του προβάδισμα, απάντησε με σερί 7-0 και μείωσε σε 78-77 με το layup του Τζάκσον στα 26″! Ακολούθως ο Χολ έκανε το 79-77 με 1/2 βολές, ο Μπρέιζελτον επέλεξε το μακρινό σουτ όμως αστόχησε, ο Μπαμπ έγραψε το 81-77 με 2/2 βολές και ο Μπρέιζετον σκόραρε για τρεις, κάνοντας το τελικό 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80