Λαύριο – Ήφαιστος Λήμνου 66-61

Σε ένα φοβερό σε εξέλιξη παιχνίδι, το Λαύριο κατάφερε να επικρατήσει του Ήφαιστου με σκορ 66-61, κάνοντας μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο με «όπλο»την άμυνα.

Το Λαύριο κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου με μεγάλη ανατροπή και σκορ 66-61, στην 4η αγωνιστική της Basket League.

Οι νησιώτες είχαν έως και το τέταρτο δεκάλεπτο τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι με «όπλο»  την άμυνα κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Το Λαύριο έφτασε τις τρεις νίκες στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια, ενώ ο Ήφαιστος έχασε το σερί των τριών συνεχόμενων νικών που «έτρεχε» ως τώρα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον φιλοξενούμενο Ήφαιστο, με του παίκτες του να βρίσκουν σκορ από την περιφέρεια. Ο Γκίλμπερτ βγήκε μπροστά  και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (11-16, 6′). Ο Γερομιχαλός προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ το Λαύριο, αλλά Τσαϊρέλης και Μούρτος φώναξαν παρών για το 15-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Πελεκάνος εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-31, 12′). Ο ΝτεΚόζι προσπάθησε να γυρίσει το ματς μόνος του και μείωσε για τους  γηπεδούχους σε 28-31 στο 15′.

Οι Σμιθ και Έβανς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους για τον Ήφαιστο, η άμυνα ήταν αποτελεσματική και η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (28-39, 18′), ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 30-41.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου το Λαύριο κατάφερε να μαζέψει την διαφορά χάρη στον Ντέιβις (39-42, 24′). Ωστόσο οι Πελεκάνος και Τσαϊρέλης έδωσαν εκ νέου διαφορά στον Ήφαιστο (41-48, 28′), την στιγμή που και οι δύο ομάδες έβγαζαν ένταση, πάθος και νευρκότητα. Ο Πελεκάνος που ήταν εξαιρετικός, είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο, για το 42-50.

Το Λαύριο με έφεση στο επιθετικό ριμπάουντ και την εξαιρετική αμυντική λειτουργία , μπήκε με σερί 7-0 στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου χάρη στους ΝτεΚόζι και Ότλοου, με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο, 49-50.

Ο Κουζέλογλου λίγο αργότερα έφερε το ματς στα ίσια 54-54 στο 35’, ενώ με τρίποντο του Γουότσον και δύο βολές του ΝτεΚόζι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τρεις πόντους, 60-57. 2’.20’’ πριν το τέλος.

Ο Σμιθ ευστόχησε σε δύο βολές, ο Ήφαιστος μείωσε σε 63-61, με 1’16’’ για το φινάλε και με τον ίδιο τρόπο ο Κουζέλογλου, έκανε το 65-61, που έδωσε ουσιαστικό τέλος στο παιχνίδι.

Το τελικό 66-61 έσπασε τα ρεκόρ τριών συνεχόμενων νικών του Ήφαιστου, τον οποίο έπιασε βαθμολογικά το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα:  15-22, 30-41, 42-50, 66-61.