Άρης- Κολοσσός Ρόδου 85-87 (παράταση)

Ο Κολοσσός Ρόδου έπειτα από ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς με δύο παρατάσεις, πήρε το «θρίλερ» του Αλεξάνδρειου (87-85) και «βύθισε» τον Άρη στον «πυθμένα» της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους ο Μπρέιζελτον που σημείωσε 18 πόντους και έπαιξε την κρίσιμη άμυνα στην δεύτερη παράταση στον Ντραγκίσεβιτς. Για τους φιλοξενούμενους το «κουπί» τράβηξε ο Τζέιλεν Μόρις με 20 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με τη νίκη αυτή σημείωσε την δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία της, σε αντίθεση με τον Άρη που έχει να πανηγυρίσει από την πρώτη αγωνιστική απέναντι στον συμπολίτη ΠΑΟΚ.

Το ματς

Ο Άρης προηγήθηκε 8-2 στο 3′, αλλά ένα σερί 0-10 του Κολοσσού, ανάγκασε τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ- άουτ (8-12). Γκετσεβίτσιους και Φλιώνης έκαναν ένα σερί 6-0 για τους γηπεδούχους με προσωπικούς πόντους, γράφοντας το 19-18 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροδίτες πήραν προβάδισμα 7 πόντων (27-34), έχοντας 4/9 τρίποντα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 36-29.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης πήρε μπρος και με αιχμή του δόρατος τον Τζέιλεν Μόρις σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε 43-42 στο 26′. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 43-47, όμως και έκλεισαν μπροστά το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή ενός πόντου (49-50).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Άρης φάνηκε να παίρνει προβάδισμα τρία λεπτά πριν το τέλος, με τον Μόρις να πετυχαίνει τρίποντο για το 68-62. Ο Κολοσσός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 71-70. Ο Ντραγκίσεβιτς ισοφάρισε σε 71-71 με μία βολή, Φλιώνης και Μπρέιζελτον αστόχησαν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας, με τον Μόρις με λέι- απ να διαμορφώνει το 77-74 δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Μπρέιζελτον ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο σε 77-77. Στην τελευταία επίθεση, οι γηπεδούχοι τα έκαναν «μαντάρα» και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Στη δεύτερη παράταση ο Μπρέιζελτον διαμόρφωσε με τρίποντο το 82-79 για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Τάλτον με τέσσερις προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στον Άρη (84-82). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με βολές σε 85-84.

Ο Τζάκσον σημείωσε μεγάλο τρίποντο στα 11 δευτερόλεπτα, κάνοντας το 85-87 και ο Άρης είχε την τελευταία επίθεση. Ο Αγκμπελέσε έπαιξε καλή άμυνα πάνω σε προσπάθεια για δύο από τον Ντραγκίσεβιτς, με τον Κολοσσό να πανηγυρίζει τεράστιο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49-50, 71-71 (κ.α), 77-77 (α’ παρ.), 85-87 (β’ παρ.)