Κολοσσός Ρόδου- Λάρισα 80-83 (pics)

Η Λάρισα πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» (83-80) στην Ρόδο εναντίον του Κολοσσού και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας της Basket League, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο της.

Καθοριστικός στην νίκη της ομάδας του Κάμπου ο Νώντας Παπαντωνίου (14 π., 9 ασίστ) για τα μεγάλα σουτ στο τέλος, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Παρκς με 19 πόντους. Για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξεχώρισε ο Κρομά με 26 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 2-5, ενώ οι Ροδίτες έπεσαν στο 3-4.

Το ματς

Ο Κολοσσός μπήκε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε 17-5 με καλάθι του Κρόμα. Η Λάρισα έριξε τη διαφορά στους 7 (21-14) με τον τρίποντο του Χάρις. Με τρίποντα του Ρέινολντς και του Κρόμα, οι Ροδίτες έφτασαν στο 27-19 που ήταν και το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Oι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν σε επίθεση και άμυνα και μείωσαν σε 37-34 στο 17′ χάρη στο καλάθι του Ρέινολντς. Ο Κρόμα έγραψε το 40-36 στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, φτάνοντας στους 19 πόντους από το ημίχρονο.

Η Λάρισα με τον Παρκς να κάνει «πάρτι» στη ρακέτα, πέρασε μπροστά (41-44), στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την ίδια απόσταση, μέχρι το τρίποντο του Μωραΐτη, το οποίο έφερε το ματς στην ισοπαλία (53-53), στο 29’. Ο Μπερχανεμέσκελ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα της Θεσσαλίας, αλλά ο Παπαντωνίου με buzzer beater τρίποντο του Παπαντωνίου έστειλε την ομάδα του στο +4 (54-58), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ. Η Λάρισα έγραψε το 58-65 στο 34′, με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 67-70 στο 36′. Mε το τρίποντο του Κρόμα, ο Κολοσσός έφερε το ματς στα ίσα (73-73). Ο Τσαλμπούρης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 78-75, αλλά απάντησε ο Παπαντωνίου με τον ίδιο τρόπο.

Ο Τουντζιαράκης έκανε το 79-78 με 1/2 βολές, αλλά ο Παπαντωνίου με νέο τρίποντο στη λήξη του χρόνου, έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Φλόιντ έπαιξε εκπληκτική άμυνα και με τάπα στον Τζάκσον, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με βολές ο Χάμιλτον.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83