Λάρισα-Ήφαιστος Λήμνου 58-63 (pics)

Ο Ήφαιστος Λήμνου πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Λάρισας (63-58), ανέβηκε στο 5-3 και ανάγκασε τους γηπεδούχους στην πρώτη ήττα με τον Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο τους.

Οι νησιώτες με τη νίκη αυτή πήραν θέση ισχύος για την είσοδο στα play-offs, ενώ η Λάρισα μετά την εκτός έδρας επικράτηση στην έδρα του Κολοσσού, έκανε πισωγύρισμα, μένοντας στο 2-6.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Σμιθ με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Έβανς με 11 πόντους.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Λάρισα με τον Μπερχανεμέσκελ προηγήθηκε 18-13, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με σερί 18-7 οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού, φτάνοντας στο 31-25.

Ο Ήφαιστος διατηρήθηκε σε θέση οδηγού με συνεχόμενους πόντους του Τζέρι Σμιθ στο τρίτο δεκάλεπτο με +7 (40-47), όμως η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν είχε σκοπό να παρατήσει το ματς.

Η Λάρισα μείωσε στους τρεις (51-54, 38′) και τα τελευταία δύο λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ. Ο Χίκι ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-57, όμως ο Έβανς απάντησε με λέι απ (56-59).

Η ομάδα του Αγγέλου είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά αστόχησε τρεις φορές από τα 6,75 μέτρα, με τον Λιτλ να δίνει την… χαριστική βολή (56-61) από την γραμμή της φιλανθρωπίας, προτού διαμορφωθεί το τελικό 58-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 25-31, 40-47, 58-63