Προμηθέας-Λαύριο 77-66

Οι Πατρινοί ήταν επιβλητικοί, δεν άφησαν κανένα απολύτως περιθώριο στην ομάδα του Σερέλη και αν και έπαιζαν μόνο με τον Έλις στο «5» και με 4 παιδιά των Ακαδημιών τους στην 12άδα.

Επιβλητικός από το ξεκίνημα και… περίπατο στο Τόφαλος επί του Λαυρίου. Ο Προμηθέας Πατρών δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα, έκανε το ντέρμπι με το συγκρότημα του Σερέλη μία τυπική διαδικασία και επικράτησε με 77-66 εντός έδρας για την 10η αγωνιστική της EKO Basket League.

Οι Πατρινοί, παρότι έχασαν τον Μπόγρη ο οποίος επέστρεψε στην Ισπανία και την Τενερίφη, ήταν από την πρώτη στιγμή μπροστά στο σκορ και πανηγύρισαν μία πανάξια νίκη, την ώρα που ο Μάκης Γιατράς είχε στο ρόστερ του 4 παιδιά από την Ακαδημία!
Κορυφαίος για τους νικητές ο Τσέις Φίλερ με 18 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Οκτάβιους Έλις με 13 πόντους. Όσο για τους ηττημένους,ο Ολμαν με τον Ντάιμ είχαν από 14 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς ήταν… ντέρμπι μόλις για ένα δεκάλεπτο. Η ομάδα του Σερέλη άντεξε στην πίεση των Πατρινών με τον Ολμαν (13-14), όμως μετά το έκτο λεπτό της περιόδου, ο Προμηθέας επέβαλλε τον ρυθμό του. Ρόμπινσον και Μπαμπ έστειλαν το ματς στο 19-16, για να ακολουθήσει ο Αγραβάνης με τρίποντο για το 22-18.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 24-18, ο Φίλερ πήρε το… όπλο του, έκανε το 29-20, με τον Μπαμπ μαζί με τον Κατσίβελη να στέλνουν το ματς στο 35-22. Το Λαύριο δεν είχε απαντήσεις, με τον Έλις να… συνοδεύει τον Μπαμπ στο σκοράρισμα για το +16 (41-25), ενώ ο Κατσίβελης με νέο τρίποντο πέτυχε το 44-27. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα του κλειστού της Πάτρας να γράφει 46-29, σε ένα μία παράσταση για έναν ρόλο.

Επιστρέφοντας στο ματς, ο Ντικόσεϊ μείωσε σε 48-33, αλλά ο Προμηθέας δεν άφηνε ούτε στιγμή την επιθετικότητά του να πέσει. Ο Φίλερ και πάλι έδρασε, πέτυχε σερί καλάθια και ο Έλις ξανά κάρφωσε για το 56-33. Οι Πατρινοί κυριαρχούσαν 100% και με τον Κουρουπάκη να κρατάει το ματς στους 23 πόντους (60-37). Το Λαύριο έτρεξε ένα μικρό σερί με πρωταγωνιστή τον Μουράτο (63-48), για να λήξει το δεκάλεπτο στο 65-51.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική. Ο Γιατράς πέρασε στο παρκέ και τους νεαρότερους του ρόστερ του, ο κόσμος της Πάτρας είδε τα παιδιά του να είναι ανταγωνιστικά, την ώρα που ο Αγραβάνης πέτυχε δύο τρίποντα για το 77-62, με το παιχνίδι να καταλήγει στους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-29, 65-51, 77-66