Λαύριο- Λάρισα 78-98 (pic)

Η Λάρισα πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, πέρασε σαν «σίφουνας» από το Λαύριο (98-78) και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Τρομερός Ρας για τους νικητές, που σημείωσε 30 πόντους.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κυριάρχησε στην έδρα του Λαυρίου και πήρε μια νίκη – ανάσα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς βρισκόταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Για τους νικητές κορυφαίος μακράν του επόμενου ήταν ο Μπράντον Ρας που σημείωσε 30 πόντους, με τον Χίκι να προσθέτει άλλους 21.

Για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεχώρισαν οι ΝτεΚόζι (15π.), Άλμαν (14π), Ντέιβις (13π.) και Ντάιμ (10π.).

Το ματς

Απόλυτη κυρίαρχος ήταν από το πρώτο ημίχρονο η Λάρισα. Με ισορροπία σε άμυνα και επίθεση η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πήρε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και δεν άργησε να δείξει ποιος θα είναι το αφεντικό.

Ο Μπράντον Ρας με 16 πόντους στο πρώτο μισό, οδηγούσε την Λάρισα, με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +15.

Η μεγάλη διαφορά των φιλοξενούμενων διατηρήθηκε και στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και έφθασε μέχρι τους 24 πόντους (45-69) στο 25΄. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, μειώνοντας τη διαφορά στο μισό στη λήξη του δεκαλέπτου (60-72).

Στο 32΄ η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε μετά από πολλή ώρα να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (65-74), αλλά κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Ρας και Χίκι και έφεραν ξανά τη Λάρισα σε μεγάλη απόσταση, φθάνοντας και στο εμφατικό τελικό +20 (78-98).

Δεκάλεπτα: 23-26, 38-53, 60-72, 78-98