Ήφαιστος – Πανιώνιος 79-74

Με όπλο την έδρα τους, οι νησιώτες έκαμψαν την αντίσταση της ομάδας της Νέας Σμύρνης, έχοντας για κορυφαίο τον Τζέρι Σμιθ με 18 πόντους.

Κυριαρχώντας από το πρώτο λεπτό, ο Ήφαιστος νίκησε πιο εύκολα από ότι φαίνεται στο τελικό σκορ, τον Ηρακλή στην Λήμνο (79-74) για την 15η αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σμιθ με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Έβανς να τον ακολουθεί με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Μολντοβεάνου να προσθέτει άλλους 12 πόντους.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, είχε ως αντίπαλον δέος μονάχα τον Σαμάρντο Σάμουελς (24 πόντους και 8 ριμπάουντ), την ώρα που βρέθηκε γρήγορα να προηγείται με 19-9,  στο 7ο λεπτό με τον Μολντοβεάνου. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο  26-13, με τους φιλοξενούμενους ουσιαστικά να αργούν να μπουν στην λογική του παιχνιδιού. Οι Λαμπρόπουλος και Σάμουελς  αντέδρασαν προσωρινά για το 26-18 (11’),  με τον Πανιώνιο στη συνέχεια να μειώνει σε  34-28. Η ομάδα της Λήμνου διατήρησε τον καλό ρυθμό της, ο Σμιθ έβαλε 9 σερί πόντους για το 43-30 ο οποίος διαμόρφωσε το 46-38 του πρώτου μέρους, καθώς οι παίκτες του Γαβριήλ έριξαν κι άλλο την διαφορά.

Ο Σάμουελς δεν ήταν και τόσο μόνος στην τρίτη περίοδο. Οι Ντουρέν και Βεργίνης πρόσφεραν πολύτιμες λύσεις στον Πανιώνιο και 4 λεπτά από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις (52-49). Ο Ηφαιστος αντέδρασε από την μεριά του και μετά κόπων και βασάνων κατάφεραν να προηγηθούν με τέσσερις πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου (61-56).

Στο τελευταία περίοδο η ομάδα της Λήμνου έβαλε τις βάσεις για μία ακόμα νίκη στο Νίκος Σαμαράς. Η διαφορά έγινε και πάλι διψήφια (70-60, 33’), ο Σάμουελς  πάλευε μόνος του, αλλά Χάμοντς και Έβανς έστειλαν το ματς στο 79-72, με τους νησιώτες να κατακτούν τελικά μία ακόμα νίκη στην κούρσα της φετινής Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-38, 61-56, 79-74