Ιωνικός – Άρης 72-65

Οι Νικαιώτες πήραν το ντέρμπι της κατηγορίας, με τους Δημακό και Σακελλαρίου να τους κρατούν ζωντανούς στην Basket League. Σε δύσκολη θέση η ομάδα της Θεσσαλονίκης που παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.

Ντέρμπι κατηγορίας στο «Σοφία Μπεφόν» για την 17η αγωνιστική της Basket League, με τον Ιωνικό Νικαίας να φεύγει θριαμβευτής από την έδρα του επικρατώντας του Άρη με 72-65. Το παιχνίδι ήταν κλειστό από το ξεκίνημα, οι Νικαιώτες είχαν ξεσπάσματα στην απόδοσή τους, όμως κατέκτησαν δίκαια το θετικό αποτέλεσμα που τους κρατάει ακόμα πιο σταθερά τα πόδια τους στην κατηγορία φτάνοντας τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα. Όσο για τον Άρη; Η κατήφεια παραμένει, ο προβληματισμός διογκώνεται και αυτήν την στιγμή το συγκρότημα του Σάββα Καμπερίδη είναι στον πάτο της βαθμολογίας με 5-12 ρεκόρ.

Κορυφαίος των νικητών ο Γιάννης Δημακός με 19 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Βαγγέλης Σακελλαρίου. Δεν έφταναν οι 23 πόντοι του Κεν Μπράουν για τον Άρη.

Η ποιότητα του πρώτου δεκαλέπτου στο Σοφία Μπεφόν ήταν κάκιστη, με τις άμυνες αλλά και την αστοχία να πρωταγωνιστούν στην αναμέτρηση. Στο πρώτο 6λεπτο το παιχνιδιού το σκορ ήταν στο 6-6 μετά από λέι απ του Σίμπσον, με Μποχωρίδη και Σακελλαρίου να φέρνουν και πάλι το ματς στα ίσα (10-10, 2’25»). Οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-14, ανεβάζοντας σταδιακά ταχύτητα στην απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και τους Δημακό και Κάλαχαν ως πρωταγωνιστές (πέντε παίκτες έκαστος), προηγήθηκαν με 24-14 (3’48»). Ο Μπράουν απάντησε για τον Άρη και παρά το 29-17 του Σακελλαρίου, οι παίκτες του Καμπερίδη έτρεξαν το δικό τους 9-0 σερί για το 29-26.

Το παιχνίδι είχε πάρει άλλη τροπή, με τον Μπράουν να φέρνει στον πόντο (34-33) αρχικά και στη συνέχεια να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (34-36).

Χέρι με χέρι συνέχισαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο. Μόμπλεϊ και Μποχωρίδης ανέλαβαν πρωτοβουλίες (42-45), ενώ ο Σίμπσον έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (45-45). Ο Άρης έτρεξε ένα μικρό σερί με τον Σλαφτσάκη (45-49), με τον Δημακό να επιστρέφει το σκοράρισμα για το προσπέρασμα των Νικαιωτών (50-49).

Από τις βολές η περίοδος έληξε στο 53-50 με τον Ιωνικό να περνάει στο τελευταίο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή.

Ο Ιωνικός πάτησε για λίγο γκάζι. Πίεσε στην άμυνα και εκμεταλεύτηκε το μομέντουμ που είχε χτίσει και προηγήθηκε με 63-55 στα μέσα της τελευεταίας περιόδου στο «Σοφία Μπεφόν». Ο Δημακός ήταν ασταμάτητος και έστειλε την διαφορά στους 66-57.

Οι Νικαιώτες πέρασαν με 10 πόντους (68-58), αλλά ένα μικρό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και οι βολές του Μποχωρίδη έκαναν το 68-64 με 1:50 για τη λήξη.

O Σακελλαρίου ήταν έτοιμος να πληγώσει την πρώην ομάδα του και με γκολ φάουλ, ένα λεπτό πριν το τέλος, διαμόρφωσε το 70-64, ενώ απο τις βολές έκανε και το 72-65 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 53-50, 72-65