Έπιασε… εντεκάρι ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Κόροιβο στο ΟΑΚΑ με 92-57 και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στην Basket League μετά από 11 αγωνιστικές.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Κόροιβο κερδίζοντας τον με 92-57 στο ΟΑΚΑ και έφτασε στην ενδέκατη νίκη του στην Α1.

Έτσι παρέμεινε πρώτος και αήττητος στην Α1 κατηγορία έχοντας εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να μην αφήσει κανένα δικαίωμα στον Κόροιβο και από την αρχή έδειξε πως δεν έχει όρεξη για καμία έκπληξη.

Έτσι προηγήθηκε με 20-6 στο 7’ με τον Ογκαστ να δίνει λύσεις και τον Καλάθη να οργανώνει σωστά. Ο Κόροιβος δεν μπορούσε να είναι ανταγωνιστικός, καθώς οι παίκτες του ήταν φοβισμένοι και δεν κατάφερναν να κοντράρουν τους αντιπάλους τους.

Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (41-22 στο 18’), αλλά ο Κον με ατομικές ενέργειες κατάφερε να μειώσει σε 45-29 σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την επανέναρξη του αγώνα όμως ο Καλάθης μπήκε και έβαλε το τούρμπο στους «πράσινους», οι οποίοι με επιμέρους σκορ 15-2, προηγήθηκαν με 60-31 στο 25’ και ξαναέβαλαν το παιχνίδι στο δικό τους ρυθμό.

Η διαφορά έφτασε στους 32 πόντους (66-34 στο 28’), ενώ στη συνέχεια ο Πασκουάλ έκανε αρκετές δοκιμές δίνοντας χρόνο κυρίως στους Ογκαστ, Μήτογλου και Ντένμον.

Μάλιστα στα τελευταία τέσσερα λεπτά πέρασε στο παρκέ και ο νεαρός  Καλαϊτζάκης για να πάρει λεπτά συμμετοχής και παραστάσεις από την Α1, ενώ το ίδιο έκανε και ο Ντίνος Καλαμπάκος βάζοντας στην πεντάδα του και τους νεαρούς παίκτες

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 92-57, σκορ με το οποίο «σφραγίστηκε» η νίκη τους.

Από τους πράσινους, που έπαιξαν χωρίς τον Λοτζέσκι, που ξεκουράστηκε, οι Λεκαβίτσιους (14π, 6ας),  Καλάθης (11π.) και Ογκαστ (13π.) ήταν καλύτεροι, ενώ από τον Κόροιβο, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Κάρσον, διακρίθηκαν οι Κον (13π.) και Χάινς (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 45-29, 70-40, 92-57

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (3/8 τρίποντα), Ντένμον, Όγκαστ 13 (6/6 δίποντα, 1/3 βολές), Καλάθης 11 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Σίνγκλετον 8 (2), Παππάς 7 (1), Γκιστ 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (1), Λεκαβίτσιους 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 9 (1), Μήτογλου 5, Βουγιούκας 5.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Πόσλεϊ 8 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 λάθη), Χάινς 16 (7/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντεκόζεϊ 11 (9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μιλεντίγιεβιτς (0/4 σουτ), Αντωνάκης, Σκουλίδας 5 (1), Κάτζος, Μπεκρής, Κον 13 (1), Φλόρβιους 2.