Περιστέρι – Ρίγα 81-84

Το Περιστέρι γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 84-81 από τη Ρίγα για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι γνώρισε την ήττα με 84-81 από τη Ρίγα στο κλειστό «Α. Παπανδρέου» για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι καθώς απέκτησαν ένα γρήγορο προβάδισμα 7 πόντων (9-2). Στη συνέχεια πάτησαν το πόδι στο γκάζι φτάνοντας τη διαφορά στο +8 (14-6) ενώ είχαν τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισαν όντας μπροστά με προβάδισμα 6 πόντων (18-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η Ρίγα άρχισε να βελτιώνεται αγωνιστικά και με ένα επιμέρους 9-3 έφερε το παιχνίδι στα ίσια (21-21). Έκτοτε η ομάδα των Δυτικών Προαστίων κατέρρευσε και οι Λιθουανοί πέτυχαν ένα νέο επιμέρους 14-3 με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά με 11 πόντους (24-35). Στα τέλη της περιόδου οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και με ένα μικρό σερί μείωσαν τη διαφορά στους 4 πόντους (35-39) πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια με μικρή διαφορά.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το υπέρ τους σκορ αλλά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Παπανικολόπουλος βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα των Περιστεριωτών. Μάλιστα, ο Γκρέι ευστόχησε σε ένα σημαντικό σουτ τριών πόντων και έβαλε μπροστά την ομάδα του μετά από αρκετή ώρα (53-52). Το υπόλοιπο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με μεγάλο ανταγωνισμό ανάμεσα στις δύο ομάδες και έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με έναν πόντο (62-61).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου βρέθηκε μπροστά με 6 πόντους (71-65) μετά από δύο σημαντικά σουτ των Αθηναίου και ΜακΛιν. Ωστόσο κάποια λάθη των γηπεδούχων έδωσαν το δικαίωμα στη Ρίγα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (71-71). Έκτοτε το σκορ είχε συνεχείς εναλλαγές και ο Άλτμαν με καθοριστικό σουτ έδωσε νέο προβάδισμα στους Λιθουανούς (77-79). Ο Γκάντι αστόχησε σε μια σημαντική επίθεση του Περιστερίου και η Ρίγα έφυγε τελικά νικήτρια με 3 πόντους (81-84).

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 35-39, 62-61, 81-84