Συντριβή για Περιστέρι, 77-57 από τη Στρασμπούρ

Το Περιστέρι δεν τα κατάφερε στη Γαλλία, καθώς ηττήθηκε με 77-57 από τη Στρασμπούρ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Τα 18 (!) λάθη που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο τα πλήρωσε πολύ ακριβά η ελληνική ομάδα, με συνέπεια τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα και το ρεκόρ της να πέσει στο 1-2 και ενώ απομένουν ακόμη 3 αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων. Στο 2-1 οι Γάλλοι.

Στα πρώτα λεπτά το Περιστέρι πήρε το προβάδισμα με 17-11, αλλά μέχρι εκεί. Η Στρασμπούρ ανέτρεψε γρήγορα την κατάσταση και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (24-21). Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ ξανά την πρωτοπορία στο σκορ, αποκτώντας διαφορά 12 πόντων στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους (77-54), με το τελικό 77-57 να τα λέει όλα. Πρωταγωνιστής για τη Στρασμπούρ ήταν ο Γιάρομικ Μπόχατσικ με 21 πόντους και 5/6 τρίποντα! Απογοήτευσαν από πλευράς Περιστερίου οι Μπουρούσης, Αθηναίου και Βασιλόπουλος, καθώς όλοι μαζί μέτρησαν μόλις 5 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-34, 56-44, 77-57